Kız meslek lisesi grafik ve fotoğrafçılık alanı grafik dalında okutulan işletmelerde beceri eğitimi dersine sektör temsilcilerinin katkısı
The contribution of sector representatives for skills training at companies lesson which is studied at girls' vocational high school's graphic branch of graphic and photography department
- Tez No: 333520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı grafik eğitimi veren kız meslek liselerindeki öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi uygulamalarına işletme yetkililerinin katkısının değerlendirilmesidir. Teknoloji ve sanayinin hızla gelişip değiştiği, özellikle bizim ülkemiz gibi gelişmekte olan sanayiye sahip ülkelerde mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların iş hayatının beklentileri doğrultusunda yetiştirilmeleri ve gelişen teknolojinin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip olarak iş hayatına atılmaları bu ülkelerin geleceği açısından önem taşımaktadır. Ekonominin gereklerinden birisi de kalifiye ara kademe işgücünün yetiştirilerek üretimde yer almasıdır. Bunun sağlanabilmesi için istihdamı arttırıcı ve eğitim uygulamalarının gerçek çalışma ortamında yapılmasını sağlamaya yönelik önlemler alınması gerekmektedir. Bu uygulamalar, eğitimde okullara yeni teknolojinin sağlanmasında karşılaşılan maddi olanaksızlıkları ortadan kaldıracağı gibi öğrencilerin gerçek çalışma ortamında mesleklerini öğrenmelerini de sağlayacaktır. Türkiye'de grafik eğitimi veren kız meslek liselerindeki öğrencilerin beceri eğitimi uygulamalarının işletmeler, öğrenciler ve koordinatör öğretmenler açısından değerlendirildiği bu araştırmada survey (tarama) yöntemi kullanılmıştır. Hatay, İzmir, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, illerinde bulunan grafik eğitimi veren kız meslek liselerinde eğitim gören son sınıf öğrencileri, bu öğrencilerin koordinatör öğretmenleri ve sanayi uygulaması için gittikleri işletmeler araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri bu 6 ilde bulunan 9 meslek lisesinde grafik eğitimi alan 181 son sınıf öğrencisinden, bu öğrencilerle ilgilenen 30 koordinatör öğretmen ve bu öğrencilerin beceri eğitimi yapmak için gittikleri 72 işletmeden anket yoluyla toplanmıştır. Bu araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde öğrenci, işletme ve koordinatör öğretmen görüşleri arasında belirgin bir fark bulunmadığı, işletmelerde beceri eğitimine işletmelerin katkısının yüksek olduğu görülmüştür. Aynı zamanda öğrencilerinde işletmelere olumlu katkı sağladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the contribution of company?s officials to skills training at companies for the students who come from girls? vocational high schools giving grafic education. In the countries where technology and industry develop and change , especially developing countries like ours , the students? - graduated from vocational and technical secondary schools - having the capability that business life expects and having the skill and knowledge that developing technology requires is very important for the future of that country. One of the requirements of the economy is educating qualified intermediate staff and their being in the production. To achieve this, some precuations need to be taken to increase the employment and to give chance for practising in the real working environment. With these practises, school?s financial problems to buy new technologies for education will finish and students will learn their professions in real working environment. In this research , survey method was used to determine the students? skills training at companies according to students from girls? vocational high schools giving grafic education, companies and coordinator teachers. Survey method is a kind of research that aims to determine the latest existing condition and to deduce, compare and diagnose the students? main tendencies by using interview, questionaire etc.and materials like this . THe samples of this research are seniors from girls? vocational high schools giving grafic education, their coordinator teachers and companies they go for industry practising from Hatay, İzmir, Ordu, Sakarya, Samsun and Şanlıurfa.