İlköğretim okullarında etkili sınıf yönetiminde öğretmen davranışlarının incelenmesi İstanbul - Tuzla ilköğretim okullarında pilot bir araştırma
The examination of the teachers' behaviours in effective class managemend at primary education schools ( example of Istanbul - Tuzla primary schools )
  1. Tez No: 211728
  2. Yazar: NEZAKET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Öğrenme, öğretme ortamında yer alan değiskenler; öğretmen, öğrenci, program, okul, eğitim yönetimi, eğitim ortamı, aile ve çevredir. Bu değiskenlerin en önemli olanı öğretmendir. Etkili bir sınıf yönetimi için gerekli olan eğitim süreçlerinin düzenlenmesinden, yürütülmesinden öğretmen sorumludur. Sınıf yönetiminin en etkili öğesi öğretmendir. Öğretmen, sınıftaki yasamın her öğesini ve anını eğitsel amaçlar yönünde planlı biçimde kullanabilmelidir. Sınıfı bir tiyatro olarak düsündüğümüzde öğretmen yönetmendir. Etkili bir sınıf yönetiminin gerçeklestirilmesinde öğretmenden beklenenler; sınıfın eğitim için hazırlanması, sınıf kurallarının öğrencilerle birlikte belirlenip öğrencilere benimsetilmesi, öğretimin düzenlenip sürdürülmesi ve öğrencilerin uygun davranmasının sağlanması beklenmektedir. Sınıf yönetimi; öğrenme için uygun ortamın sağlanması ve sürdürülmesidir. Öğretmen ve öğrencilerin çalısma engellerinin ortadan kaldırılması, öğretim zamanının uygun kullanılması, etkinliklere öğrencilerin katılımının sağlanması, sınıftaki kaynakların, insanların ve zamanın yönetilmesidir. Eğitim yalnızca okullarda, sınıfta gerçeklestirilen bir etkinlik değildir. Okul eğitim amacıyla kurulmus özel bir çevredir. Sınıf yönetiminde doğal olarak öğretim ilke ve yöntemleriyle ilgili bilgilerden faydalanılabilir.
Özet (Çeviri)
The veriables which takes place in learning, teaching circumstances are; teacher, student, program, school, education management, education environment, family and environment. For an effectual class management, teacher is responsible for managing and propsing education. The most effective element of class management is teacher. Who is a leader and a guide for setting up, correcting and improving class relationship order, is a creater of class climate. Teacher must have touse every element of class life and moment on the direction of educative intentions in a well shaped plan. Teacher is a director when we think class as a theater. The necessary things for an effective and materialized class management are; preparing class for education, determininig and adapting class rules with students, preparing and continuing education and provide, expect students for appropiate behaviours. This study is applied on Atatürk Primary School, Çağrıbey Primary School, Koç Private Primary School 6th, 7th, 8th class students and branch teachers in 2006- 2007 Education Year. Teacher?s behaviours has been researched at which level they reflected their behaviours for teachers and students class relationship order and effective class management application in this study. General search model has been used in research. Which takes from two inventories, inquiry scale tool and measure which has been improved by researcher, independent veriables are described with inquiry. To teach-learn process and inside class order scale tool is a two-sectioned likert typed scale. Answers has been done by teacher and students level of participating in statements as ?always?, ?most of the time?, ?time to time?, ?never?.