Yüksek öğretim kurumlarında meslek yüksek okulu ve fakülteler açısından beklenti ve ihtiyaç algıları (Tky açısından bir örnek uygulama)
Expectation and necessity perception in respect of vocational high schools and faculties in higher education institutions (it is a good implementation for Tqm)
- Tez No: 211735
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIZA HALUK KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışmasında; bir yükseköğretim kurumuna devam eden öğrencilerin beklenti ve ihtiyaçları ölçülerek, bu konuda üniversitelerin ne yapması gerektiği konusunda öğrencilerin görüşleri ele alınmaktadır. Buna göre, bir yükseköğretim kurumuna devam eden öğrencilerin mezun olduktan sonraki en önemli ilk üç beklentileri incelenmiştir. Bu beklentilerin lisans ve ön lisans öğrencileri arasındaki farklılıkları; öğrencilerin okudukları sınıflar arasındaki farklılıkları; öğrencilerin cinsiyetleri arasındaki farklılıkları ve öğrencilerin yaşları arasındaki farklılıklar bazında da ayrı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu beklentiler karşısında üniversitelerin daha kaliteli mezunlar yetiştirebilmesi için, neler yapmaları gerektiği konusu, lisans ve ön lisans öğrencileri bazında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu konulara ek olarak, üniversitelerin sundukları hizmetlerin, öğrenciler için önem dereceleri de sorgulanmıştır. Lisans öğrencilerinin beklentileri ile ön lisans öğrencilerinin beklentileri arasındaki farklılıklar hipotez olarak ele alınmıştır. Bunun için de, anket yöntemine başvurularak; SPSS yazılımı ile analiz edilerek, bir yükseköğretim kurumuna devam eden fakülte ve meslek yüksek okulu öğrencilerinin beklenti ve ihtiyaçları arasındaki farklılıklar açıklanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis study; expectations and necessities of students that are enrolled in a higher education institution are measured and opinions of students as to what universities should do in this respect are discussed. Accordingly the most important first three expectations of these students after graduation are examined. These expectations are also separately examined on the basis of differences between undergraduate and two-year degree students, differences between classes in which students are enrolled, differences between genders of students and differences between ages of students. Moreover it is examined on the basis of undergraduate and two-year degree students comparatively what universities should do in order to educate more quality graduates against these expectations. In addition to these subjects level of significance of services provided by universities is questioned. Differences between expectations of undergraduate students and two-year degree students are handled as hypothesis. For this purpose survey method has been applied, this survey has been analyzed by SPSS software and it has been attempted to explain differences between students of faculty and vocational high school that are enrolled in a higher education institution.