2 no'lu (h. 1299-1304/m. 1883-1888)Yozgat şeriyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
2 number (h. 1299-1304/m.1883-1888)Yozgat registers of şer'iyye transcription and evaluation
- Tez No: 211743
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Ser`iyye sicilleri, tarihin en önemli sâhitlerinden olup arsiv malzemeleri arasında önemli bir kaynak teskil etmektedir.Ser`iyye Sicilleri, merkezden gönderilen her konudaki ferman, berat, i`lâm, hüccet gibi kadıların ser`i ve hukukî vazifesine ait davalarda verdigi hükümleri içermektedir. Ser`i mahkemelerden kalan ve ser`iyye sicilleri olarak adlandırılan bu defterlerde , devletin hukukî, iktisâdî, askeri ve idarî müesseseler hakkında önemli tarihi belgeler bulunmaktadır. Ser`iyye sicilleri ait oldukları bölgenin sosyal ve iktisâdi hayatını yansıtan mahkeme kararlarının yanı sıra daha birçok belge çesidini kapsamaktadır. Çünkü Osmanlılarda, herhangi bir vilâyet, liva ve kazaya çesitli konularda gönderilen ferman ve buyrulduların birer sûreti ser`iyye siciline mutlaka kaydedilirdi. Tüm bu düsünce ve çalısmalar sonucunda Yozgat'ın dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin siyasî, askerî, malî, idarî ve içtimaî tarihine ısık tutabilecek bilgiler elde edilmistir. Özellikle de Osmanlı bayragı altında ve Osmanlı hosgörüsü içerisinde yasayan Müslim ve Gayr-i Müslimlerin kanunlar çerçevesinde büyük bir uyum içerisinde yasadıkları birkez daha gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
The registers of ser`iyye are the most important witnesses of the history anda are important sources in the archives materials. The registers of ser`iyye contain the judgments of the Muslim judges in the trials peculiar to their ser`i and regal duties on every subject sent from the centre administration of contry such as ferman , berat, i`lâm, hüccet, etc. There is important historical imformation about the states legal, economic, social, military and administrative insititutions in tehese documents from ser`i court which are called ser`iyye regiters. Ser`iyye registers contain not only court virdicts reflekcting social and economic life peculiar to zone but also they contain various documents because in Ottamans, one copy of the ferman and buruldu sent to in any city or town about different matters used to be registered in the ser`iyye registers. In the result of all the studies and thoughts the information which can give light to the political, military, economic, administrative and social history of Yozgat at the same time Ottoman Empire has been obtained. It has been shown once more time that in Ottoman?s flag and Ottoman?s tolarance Muslim and not Müslim lived in accordance with each other.