Kayseri şer'iyye sicilleri'nde adı geçen yapılar
The constructions mentioned in Kayseri legal registers
  1. Tez No: 211745
  2. Yazar: SEVİNÇ ÖZGEN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA DENKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Arastırmanın konusu ?Kayseri Ser'iyye Sicilleri'nde Adı Geçen Yapılar?dır. Konu ile ilgili olarak, Erciyes Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü'nün, Kayseri ve Yöresi Tarihi Arastırma Merkezi'nde yer alan ve lisans, yüksek lisans ve doktora tezi olarak hazırlanmıs olan 82 adet tez incelenmistir. Tespit edilen belgelerdeki yapılar; cami, mescid, medrese, türbe, han, hamam, hangah, mevlevihane, çarsı, çesme, kale, sehir kapıları ve mektep olarak ayrılarak tasnif edilmistir. Arastırma, günümüze ulasan yapılar ve günümüze ulasamayan yapılar olmak üzere iki ana baslık altında toplanmaktadır. Günümüze ulasan yapılar kronolojik, günümüze ulasamayan yapılar ise alfabetik olarak sıralanmıstır. ?Kayseri Ser'iyye Sicilleri'nde Adı Geçen Yapılar? adlı bu çalısmada, 79 adet yapının günümüze ulastıgı anlasılmaktadır. Ayrıca 316 adet yapının çesitli nedenlerle yıkılarak günümüze ulasamadıgı tespit edilmistir. Yukarıda görüldügü gibi günümüze ulasamayan yapıların çoklugu oldukça üzücüdür. Bu çalısma sayesinde en azından yıkılan anıtların adları, bulundukları yerler, yıkılmadan önce hangi amaçla kullanıldıkları, hangi yıllarda faal oldukları, yapılan onarım ve tamirler, çalısanlar ve tayinleri gibi birçok konuda bilgiye ulasılmıstır. Bugün yok olan yapılarla ilgili elde ettigimiz belge ve bilgiler arastırmamızın önemini göstermekte olup, bugün ayakta olan yapılara sahip çıkmamız, onlarıda yok olmaya terk etmememiz gerektigini vurgulamaktadır. Yıkılan her anıt bizim de kültür geçmisimizin yavas yavas yok olması demektir. Bu duruma engel olmak hepimizin görevidir. Arastırmamız bütün bunları gözler önüne serdigi için ümidimiz odur ki hem toplumumuzun hem de yetkililerin bundan sonra halen ayakta olan anıtlarımıza sahip çıkıp, onları daha iyi korumaları gerektigidir.
Özet (Çeviri)
The topic of the research is `The Constructions Mentioned In Kayseri Legal Registers?. Concerning with the topic, 82 treatise taken part in Kayseri And Its Region Historical Research Centre Of History Department, Fen-Edebiyat Faculty in Erciyes University and equipped as licence, master and doctorat thesis have been looked through. The constructions in the documents fastened down have been classified seperately as mosque, masjid, madrasah, tomb, hostel, bath, hangah, hostel lodgeused by Mevlevi Dervishes, bazaar, tap, castle, town gates, and school. The research has been assembled below two main titles as the constructions that come and don?t come to our age. Whereas the constructions that come to our age have been put in order chronologically, the ones that don?t come to our age have been put in order alphabetically. In this research called as `The Constructions Mentioned In Kayseri Legal Registers?, it is found out that 79 constructions have come to out age. It is also fastened down that 316 constructions hadn?t come to our age as they were demolished due to some various reasons. As seen above, it is rather afflictive that there are many constructions that don?t come to our age. Thanks to this research, at least, the knowledge in many matters such as the names of the constructions demolished, the places they were found, why they were used before demolished, how long they had been active, the reparation and restoration made for them, those who worked and their designations. Today the documents and knowledge attained related to the constructions disappeared shows the importance of our research, and point out that we should protect the ones that appear in our age, and we shouldn?t leave them to disappear.Each construstion that is demolished means that our culture history gradually disappears. To forestall this manner is our mission. As our research shows all these, we hope that both our society and the authority will protect the ones found in our age and claim these monuments.