Sınıf yönetiminde istenmeyen öğrenci davranışlarının resmi ilköğretim okulları ve özel ilköğretim okullarında mukayeseli incelenmesi (Kayseri ili örneği)
Investigating the students misbehavior in classroom management in state primary schools and private primary schools with a comparative approach
  1. Tez No: 211770
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Kayseri İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde resmi ilköğretim okullarında ve özel ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda öğrencilerin istenmeyen davranışlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Literatür taramasına dayalı ve uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile veriler toplanmıştır. Her iki okul türünde toplam 245 sınıf öğretmenine anket uygulanmıştır. Bu öğretmenlerin 79'u özel İlköğretim okullarında, 166'sı resmi ilköğretim okullarında görevlidir. Anket, SPSS paket programı kullanılarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama hesaplanarak analiz edilmiştir.Öğrencinin istenmeyen davranışlarının gözlenme sıklığına göre hem resmi okullarda hem de özel okullarda belirgin bir faklılık olmadığı tespit edilmiştir. Gözlenme sıklığına göre en fazla karşılaşılan davranışlar ?Arkadaşlarını sürekli şikâyet etme?, ?İzin almadan konuşma?, ?Planlı ve düzenli çalışmama?, ?Ders dinlememe?, ?Derste başka şeylerle uğraşma?, ?Arkadaşlarıyla kavga etme? olarak karşımıza çıkmaktadır. En az gözlenen davranışlar açısından da benzerlik bulunmaktadır. Bu davranışlar ise ?Kopya çekme, çektirme?, ?Ders esnasında bir şeyler yiyip içme?, ?Derse geç gelme?, ?Öğretmenine saygı göstermeme?, ?Arkadaşlarının eşyalarını izinsiz kullanma?, ?Arkadaşlarını aşağılama ve dışlama? olarak tespit edilmektedir Gözlenme sıklığını etkileyen değişkenler olarak düşünülen sınıf yönetimi dersi alıp almama ve cinsiyet, davranışın gözlenme sıklığını etkilemede anlamlı bir fark oluşturmadığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aims at showing the students misbehaviour in formal and private primary schools according to the perceptions of class teachers working in Kayseri in 2006?2007 semester. The data have been collected with the questionnaire developed by the researcher based on literature survey and expert ideas. Questionnaire is applied to 245 teachers in both type of the schools. 79 of the teachers are working in private primary schools and 169 of them are working in the state schools. The questionnaire has been analyzed by calculating frequency, percentage and arithmetic mean by using SPSS (Statical Packages for the Social Sciences) for Windows.There is no significant difference between the schools according to the result of frequencies. The most encountered misbehaviours are ?Complaint about friends?, ?Talking without permission?, ?Studying without a plan?, ?Not listenning to the teacher?, ?Doing other things during the lesson? and ?Fighting with friends?. The least unwanted behaviour that the teachers faced with are ?Cheating?, ?Eating something during the lesson?, ? Coming late to school?, ?Not respecting to teacher?, ?Taking and using friend?s equipments without permission? and ?Despising and excluding friends?. Taking the Classroom Mangement course and sex, that can be thought as effecting variables of the frequency, don?t make a significant difference in this study.