Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik konumu açısından musul sorunu
Mosul question regarding Turkey's geopolitical and geostrategical position
  1. Tez No: 211771
  2. Yazar: SERDAR SAKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 537
Özet
Musul Sorunu, 1918 Mondros Ateskes Antlasması ile Türk ve Dünya kamuoyunda gündeme gelmistir. Bununla birlikte önemini ve güncelligini kaybetmeden günümüze kadar gelmistir. Amerika Birlesik Devletleri'nin 2003'te Irak'ı isgali bunun göstergesi olmustur. Esasen Musul, uluslar arası hukuka aykırı olarak isgal edilmesine ragmen, bu vilâyetin kültürel, tarihî, cografî, siyasî ve askerî özellikleri, Türkiye ile olan bagını hem ortaya koymus hem de güçlendirmistir. Ne var ki ngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Amerika gibi dünya devletlerinin Musul üzerindeki emelleri, Musul'un Türkiye'ye bırakılmasına izin verilmeyecek kadar önemli olmustur. Rekabeti kazanan ngiltere, dünya kamuoyunu da etkileyerek bütün siyasî platformlarda üstünlügü ele geçirmistir. Böylelikle Musul'a sahip olmustur. Resmî olarak Türkiye, Ankara Antlasması ile Musul'un ngiliz mandası altındaki Irak'a bırakılmasını kabul etmistir. Fakat Irak Türklerinin durumu vesilesiyle her zaman Irak ile iliskilerini sürdürmüstür. Irak'ın sahip oldugu petrol kaynakları, geçmiste oldugu gibi günümüzde de rekabet kaynagı olmustur. Zira 1990?1991 ve 2003 krizleri bunu dogrulamıstır. Bu ortamda Türkiye, jeopolitik ve jeostratejik konumu dolayısıyla olaylardan etkilenmistir. Bununla birlikte jeostratejik oyuncu kimligiyle duruma müdahil de olmustur.
Özet (Çeviri)
Mosul Question has become a current issue in Turk and International public opinion by Mondros Armistice. However it has still maintained its existence without loosing its importance and currency. The occupation of Iraq in 2003 by United States is an indication of this issue. Although Mosul is occupied against international law, the culturel, historical, geographic, political and military properties of this province made the relationship with Turkey stronger. Unfortunately the aims of world states like England, France, Germany, Russia and America on Mosul, is a great importance that Mosul can?t be allowed to leave to Turkey alone. England who winse the competition first affected the international public opinion. And then got hold of superiority in all political platforms. So it acquired Mosul. Turkey allowed to leave off Mosul to Irak that under mandate of Britain with Ankara Treaty. But Turkey always perpetuate its relation with Iraq because of Turks who live in. The petrol sources of Iraq is an origin for competition now as it was in the past. 1990? 1991 and 2003 Crisis has confirmed this competition. Turkey has been affected by these events because of its geopolitical and geostrategical position. In addition Turkey has interfered with this circumstances by its geostrategical way of behaving.