Türkiye'nin jeopolitik ve stratejik konumuna ilişkin öğrenci görüşleri (Gazi Üniversitesi örneği)
Turkey's geopolitical and strategic position of views for student (Gazi University sample)
  1. Tez No: 378288
  2. Yazar: OSMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Türkiye, dünya üzerindeki yeri ve konumu itibariyle önemli ayrıcalıklara sahip bir ülke konumundadır. Bununla birlikte Türkiye; Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya'da Türkçe konuşan yaklaşık 200 milyon nüfusun da merkezinde bulunmaktadır. Türkiye, İslamiyet'le demokrasiyi bağdaştırarak, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gösterdiği gelişim ile bağımsızlığını yeni kazanan devletler tarafından model alınan bir ülkedir. Değişen dünya konjonktüründe Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik konumu nedeniyle bölgesinde kalıcı barış ve istikrarın sağlanabilmesi açısından önemi giderek artmaktadır. Araştırmada bu kapsamda, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri örnekleminde, Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik önemi ile ilgili öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik önemi ile ilgili görüşlerinin genel olarak olumlu yönde olduğu ve öğrencilerin Türkiye'nin bölgesinde etkili bir ülke olduğunu düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country with significant privileges as the place and position in the world. However, Turkey is the center of geography which covered the Balkans, the Caucasus and Central Asia including about 200 million population where Turkish is spoken. Turkey is a model for countries which new gained independence with economic, social and cutural devolopment by associating Islam with democracy. Because of geopolitical and geostrategic position of Turkey in changing World conjuncture, the importance of Turkey has been increasing with regard to permenant peace and stability in the region. In this context, it is aimed to determine students' opinions about the geopolitical and geostrategic importance of Turkey in this research. The sample of this research is students in Gazi University Faculty of Education and Faculty of Economics and Administrative Sciences. As a result, students' opinions about the Turkey's geopolitical and geostrategic importance and its effectiveness in region was determined generally as positive.