Sivas Ziya Bey Kütüphanesi'ndeki kitap kapakları
The book covers in the library of Ziya Bey in Sivas
  1. Tez No: 211772
  2. Yazar: SÜMEYYE SARITEPE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
?Sivas Ziya Bey Kütüphanesi'ndeki Kitap Kapakları? adlı bu çalısmada Ziya Bey Kütüphanesi'nde bulunan 731 el yazması eser içerisinden seçilen 88 adet deri cilt tanıtılmıs ve tarihlendirilmistir. Çalısma esas olarak bes bölüme ayrılmıstır. Birinci bölüm giris bölümüdür ve iki baslık altında toplanmıstır. Birinci baslıkta kökeni Hititlere kadar uzanan Sivas'ın tarihine kısaca bir giris yapılmıstır. kinci baslıkta Sivas' ta Türk dönemi yerlesiminden sonraki kültürel ortama deginilmistir. Sivas'ta kurulan Selçuklu dönemi medrese ve mekteplerinden bahsedilmis ve Osmanlı döneminde kurulan Numan Efendi Kütüphanesi tanıtılmıstır. Konumuzun baslıgını da teskil eden Ziya Bey Kütüphanesi ve onun kurucusu Yusuf Ziya Basara hakkında ayrıntılı bilgiler verilmistir. kinci bölümde cildin ana bölümleri, cilt çesitleri, kullanılan malzeme, yapım teknikleri, ciltçilik teskilatı ve Türk Cilt Sanatı'nın tarihi gelisimi hakkında ön bilgi verilmistir. Üçüncü bölüm de katalog baslıgı adı altında, çalısma konumuzu olusturan Ziya Bey Kütüphanesi'ndeki 88 adet cilt incelenmistir. Bu ciltlerin kapaklarının genel kompozisyonları, teknikleri, malzemeleri, bezemeleri, ön ve arka kapaklar, sertap, miklep gibi bölümlerin genel durumları hakkında bilgiler verilmistir. Ayrıca yazma kitaplarla ilgili künye ve tanımlamalar yine bu bölümde verilmistir. Bu bölümde kitapların tamamı kronolojik olarak sınıflandırılmıs ve sanat degeri tasıyan ciltler incelenerek konumuza dahil edilmistir. Malzeme olarak deri ciltler incelendigi için çalısmaya ebru, karton, ve sanat degeri tasımayan ciltler dahil edilmemistir. Dördüncü bölüm degerlendirme bölümüdür. Bu bölümde katalogda yer alan ciltler, dönem dönem ayrılarak, dönemleri içerisinde degerlendirilmistir. Degerlendirme yaparken ciltler, bezeme, üslup, teknik ve malzeme özelliklerine göre ele alınmıslardır. Besinci bölümde, çalısmada elde edilen bulgular kısaca verilerek çalısma sonlandırılmıstır. Tezin en sonunda bu çalısma için hazırlanan plan, stampaj ve fotograflara yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Throughout the study named `The Book Covers in The Library of Ziya Bey in Sivas?, 88 units of leather bindings to have been selected from among 731 manuscripts have been both introduced and dated.The study is originally divided into five chapters. The first chapter is the introduction part of the study, which is gathered under two headings. Under the first heading, a brief introduction is made to the history of Sivas reaching to the Hittites. Under the second one, it is referred to the cultural environment after the settlement in the Turkish period. The madrassahs and schools which were founded in Sivas in the Seljukian period are mentioned, and The Library of Numan Efendi which was established in the Ottoman age is introduced. Comprehensive information about The Library of Ziya Bey, which is the heading of this study at the same time, and its founder Yusuf Ziya Basara is provided in this study. In the second chapter, basic information about the main parts of binding, binding types, the equipment for binding, binding techniques, bookbinding organization and the historical progress of Turkish Binding Art has been provided. In the third chapter, 88 units of bindings in the Library of Ziya Bey have been investigated under the heading of catalogue. An information about the general situation of some parts, such as their composition, techniques, equipments, ornamentation, front and back covers, sertap, tuck of these bindings? covers has been given in this chapter. Also, the kunye and description about handwritten books is in the catalogue. In this section, all the books are chronologically classified, and the bindings bearing an artistic value are included into the study after investigation. Since leather bindings are investigated in terms of equipment types, marbling, pasteboard and the bindings without any artistic value are not included. The forth chapter is the evaluation. In this part, the bindings in the catalogue are classified period by period and are evaluated within their own periodic characteristics. The bindings are handled according to their characteristics of ornamenting, techniques, style and equipment. At the last chapter, the findings to have been obtained from the research have been mentioned. At the very end of the study, plan, stumpage and some photographs are placed.