Agile project management in the turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe çevik proje yönetimi
- Tez No: 603271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzün iş dünyasında, hızla gelişen teknolojiler, hızla değişen iş ihtiyaçları ve artan rekabet nedeniyle şirketlerin daha çevik olmaları ve yeni koşullara daha hızlı adapte olmaları gerekmektedir. İnşaat sektörü kapsamında, inşaat projelerinin ortak sorunları olan düşük verimlilik, yetersiz kalite, proje zaman gecikmeleri ve maliyet aşımları genellikle proje karmaşıklığı ve dinamik proje ortamıyla ilişkilendirilmektedir. Bu sorunların üstesinden gelmek için yeni bir proje yönetim metoduna duyulan ihtiyaca karşılık olarak önerilen“Çevik Proje Yönetimi”[PY] aslen yazılımcılar tarafından geliştirilmiş olup son zamanlarda inşaat sektöründe oldukça popüler hale gelmiştir. Küçük, kendi kendini organize eden, çok fonksiyonlu bir ekip tarafından kısa aralıklarla proje gereksinimlerinin aşamalı ve iteratif olarak teslim edilmesi prenisibine dayanan bir proje yönetimi yaklaşımıdır. Türk inşaat sektöründe Çevik PY uygulamasını etkileyen faktörleri araştırmak için, derinlemesine literatür taraması ve uzman görüşlerine dayanarak 6 ana faktör ve 42 alt faktörden oluşan entegre bir kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Anket yoluyla toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edilip bulgular buna göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Çevik PY'nin inşaat sektöründe performansı iyileştirme gereksinimini karşılamak amacıyla özellikle detaylı tasarım ve yapım aşamalarında umut verici olduğu belirlenmiştir. Ancak, inşaat sektöründeki faydaları henüz belirgin bir şekilde ortaya çıkmamıştır. Üst yönetimin etkin liderliği ile inşaat profesyonellerinin Çevik PY hakkındaki farkındalığı ve bilgisi gibi faktörler bu yönetim biçiminin uygulama sürecinin başlangıcında çok önemlidir. Ayrıca, Çevik PY tekniklerinin yalın, BIM vb. gibi diğer yönetim biçimleriyle birleştirilmesi önerilmektedir. Son olarak, Çevik PY'in zaman ve maliyetin azaltılması üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmadığı, ancak gecikmeleri ve maliyet aşımlarını önlemeye ve kalite ve müşteri memnuniyetini artırmaya odaklandığı tespit edilmiştir. Proje değişiklik taleplerine cevap verilebilme, projenin şeffaflığını ve görünürlüğünü arttırma, proje ekibindeki iletişim ve organizasyonel öğrenme kabiliyetini geliştirme ve son olarak da riskin azaltılması gibi süreç iyileştirmeleri yoluyla proje sonucuna önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, companies need to be more agile and seek to adapt to new conditions faster than before due to rapidly developing technologies, fast evolving business needs and increasing competition. Within the context of construction industry, the common problems of construction projects, which are low productivity, poor performance, insufficient quality, delays in project schedule, and cost overruns, are often associated with complexity of projects and uncertain project environment. As a response to the need for a new management methodology to overcome these problems, Agile Project Management, which is originally developed by software developers, and its adoption has recently become quite popular in construction industry. It is an project management approach based on delivering project requirements incrementally through short iterations by a small, self-organized, cross-functional team. In order to explore factors affecting Agile PM implementation in the Turkish construction industry, an integrated framework composed of 6 constructs and corresponding 42 indicators is established based on in-depth literature review and expert opinions. The data collected through questionnaire survey is analyzed statistically and findings are evaluated accordingly. As a result, It is found to be promising and have a great potential especially in detailed design and construction stages to meet the needs of construction industry for performance improvement. However, the clear benefits is yet to be demonstrated in construction industry. Effective leadership of top management and professionals' awareness of Agile PM is very critical at the beginning of implementation process. Besides, its recommended to combine Agile PM techniques with other management methods like lean, BIM, traditional PM etc. It is also found that that Agile PM doesn't have direct impact on reduction of time and cost but focuses to prevent delays and cost overruns and to increase perceived quality and client satisfaction through improvements in responsiveness to change, transparency and visibility of the project, communication and organization learning within the project team, and finally reduction of the risk.