Satın alma kararlarında çocukların rolleri
Children's role in purchasing decisions
  1. Tez No: 190842
  2. Yazar: ELİF ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tüketici memnuniyetini sağlamanın en önemli koşulu müşterinin neistediğini doğru bir şekilde belirleyebilmektir. Bunun için tüketiciyi vetüketicinin satın alma davranışını etkileyen tüm sosyal, kültürel, kişisel vepsikolojik faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir.Tüketicinin satın alma davranışını etkileyen sosyal faktörlerin enönemlisi ailedir. Tüketicinin sosyalleştiği ve tüketim kalıplarını edindiği ilkortam ailedir. Tüketici hem ailenin bir karar birimi olarak verdiği kolektiftüketim kararlarında belli roller üstlenir hem de bireysel tüketim kararları verir.Aile bu bireysel kararları da bir referans grubu olarak etkilemektedir. Bunedenle ailenin tüketim kararlarını ve bu kararlarda bireylerin üstlendiği rolleribelirlemek pazarlamacılar için bir zorunluluktur. Bu bağlamda özellikleebeveynlerin satın alma kararlarındaki rol ağırlıkları geçmişten bu yanapazarlamacıların ilgisini çekmiştir.Ailenin satın alma kararlarında çocuklar da her geçen gün daha fazla rolüstlenmektedirler. Bazı ürün ve hizmetlerin satın alma karar sürecindeçocuklar yol gösterici hale gelmekte ve özellikle başlatıcı rolüstlenmektedirler.Bu çalışmanın amacı Tokat il merkezindeki ailelerin satın alma kararsürecinde çocukların rolü ve etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusundaailelerin tüketim kararları yedi ürün ve hizmet grubu altında toplanmış ve buürün ve hizmetlerin satın alınmasında karar sürecinin her basamağındaçocukların rolü incelenmiştir. Araştırma bulguları çocukların satın alma kararsürecinde genel olarak orta düzeyde etkili olduklarını göstermiştir. Çocuklarınkararlarda en etkili oldukları ürün ve hizmet gruplarının eğitim, giyim,eğlence-kültür ve elektronik eşya; kararlara çok fazla katılmadıkları ürün vehizmet gruplarının ise ulaşım, beyaz-kahverengi eşya ve ulaşım olduğu tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important condition of achieving the customer satisfaction isunderstanding what customer wants. So that all of the social , cultural,personal and pschological factors that influence the consumer?s bahaviorhave to be examined completely.The most important social factor that influences the consumer bahavioris the family. Family is the first environment where the consumer socializesand learns the consumption skills. Consumer plays roles in the family?scollective consumption decisions and also personally decides to consume.The family also affects these personal decisions as a reference group. Sothat defining the family?s consumption decisions and the roles of themembers of the family is a necessity for the marketers. Because of thatespecially the roles of the parents in family?s consumption decisions havetaken the attention of marketers for years.As time goes on children become more effective roles in family decisionprocess. In purchasing decision process of some products and serviceschildren behave like a guide and give start to process.The aim of this study is defining the roles and effects of children infamily purchasing decision process in the centre of Tokat. The consumptionof the family has been devided to seven topics and the role of the children inthese products? and services? purchasing decision processes. According toresults of the study children are more effective in the decision process ofeducation, clothing, entertainment-culture and electronic equipments but theyrarely join the decisions of transportation, white-brown equipments andnourishment purchasing.