Türkiye'de çalışma hayatında esnek çalışma
Flexible labour in working life in Turkey
  1. Tez No: 211816
  2. Yazar: ÖZLEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
1970'lerin baslarından itibaren sıklıkla ifade edilen esneklik olgusu çalısma iliskilerini de etkilemis, bu baglamda tartısılan bir konu haline gelmistir. Kimi görüslere göre esnek dönüsümler olumlu yönleri ile gerekli yapısal degisimlerin temelini olusturmakta, kimi görüslere göre de olumsuz etkileri ile, çalısma yasamında sorunlara neden olan bir yapının destekçisi olmaktadır. Çalısma yasamında esneklik, hem üretim sürecinde hem yönetim sürecinde hem de istihdam biçimlerinde karsımıza çıkmaktadır. Bu çalısmada esnek çalısma üzerinde durularak konunun bütün boyutları incelenmis, Türkiye'de çalısma hayatında esnek çalısmanın yeri ve çalısanlar üzerindeki olan ve olabilecek etkileri hakkında açıklama yapılmaya çalısılmıstır. Tez çalısması teorik üç bölümü içermektedir. Birinci bölümde kavramsal boyutta çalısma olgusu ve tarihsel süreç içinde çalısma olgusunun gelisimi, esneklik kavramları hakkında açıklama yapılmıstır. kinci bölümde esneklik ile ilgili teorilere yer verilerek esnek çalısmanın ortaya çıkısı konuları üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde ise, esnek çalısma modelleri ve Türkiye'de esnek çalısmanın çalısma yasamındaki etkilerine yer verilmistir. sletmeler açısından küresellesme süreci ile birlikte rekabetin artması sonucu isgücünü verimli kullanmak ve isgücü maliyetlerini düsürmek için uygulanan esnek istihdamın çalısanlar üzerindeki etkisini ve sosyo-ekonomik açıdan getirdigi degisiklerin belirtilmesi konusunda yapılan bir çalısmadır.
Özet (Çeviri)
The fact of flexibility which has been frequently used from beginning of 1970s has affected working relations and have became a debating subject. According to some point of views the flexibility conversion has formed the base of the necessary structural changes with their positive sides; according to some point of views, however, have become supporters of a formation which causes the problems in working life. Flexibility in working life is met in the process of a production, management and from of employment. In this study, focusing on the flexible work, all dimensions of the subject have been examined and it is tried to make an explanation about the effects on employees and the place of flexible work in working life in Turkey. The study of thesis in cludes three theoretical parts. n the first part, it is made an explanation about the concepts of flexibility and the fact of work in conceptual dimension. In the second part, it is focused on the subject of the development of the fact of work in historical process, and arising of the flexible work by placing the theories about flexibiliy. In the third part, however, the models of flexible work and the effects of flexible work on working life in Turkey are placed. It is a study about statements of the changes brought for social-economic angle and the effects of flexible employment applied in order to use working power productively and to reduce the cost of productive pover as a result of increasing rivalry due to globalism for management.