Almanya ve Türkiye'de lise birinci sınıflarda okutulan dil ve edebiyat ders kitaplarının karşılaştırılması (Berlin örneği)
A comparison between german and Turkish language and literature course books covered in first classes of high schools in Germany and Turkey
- Tez No: 211823
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu arastırmada, farklı yaklasımlarla hazırlanmıs Almanya'da Görüs Alanı Almanca; Türkiye'de Türk Edebiyatı 9. Sınıf ve Dil ve Anlatım 9. Sınıf ders kitaplarının biçimsel açıdan ve içerik açısından karsılastırılması; yapı malzemelerine, kapak görünümlerine, konuların islenisine, ders kitaplarının ögrencilerin yetismesinde sundukları artılara ve eksikliklere göre yapıldı ve ders kitapları ile ilgili su sonuçlara ulasıldı. Ders kitapları biçimsel açıdan su özelliklere sahiptir: Almanca ders kitabında kaliteli yapı malzemeleri kullanılmıstır ve kapak tasarımı kitabın içerigine uygundur. Türkçe ders kitaplarında kaliteli yapı malzemeleri kullanılmamıstır ve kapak tasarımları kitapların içerigine uygun degildir. Ders kitapları içerik açısından su özelliklere sahiptir: Almanca ders kitabı, fiyatının pahalı olması ve içeriginin detaylı olması dısında, çok sayıda materyal kullanılarak çok iyi hazırlanmıstır. Türkçe ders kitapları, çok sayıda soru sorularak ve etkinlik önerilerek alıstırma ve etkinlik kitapları düzeyinde hazırlanmıstır. Bu sonuçlara dayalı olarak, Görüs Alanı Almanca ders kitabı detaylı bilgilerden arınarak; Türk Edebiyatı 9. Sınıf ve Dil ve Anlatım 9. Sınıf ders kitapları uygulama çalısmaları yanında teorik bilgilere de yer vererek ögrenme ve ögretme sürecine daha fazla katkı saglayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study two course books; the scope of view German originated ?Blickfeld? in Germany and Turkish Literature 9th class of high schools and Language and Expression 9th class of high school course books Turkish originated ?Türk Edebiyatı 9. Sınıf Ders Kitabı ve Dil ve Anlatım 9. Sınıf Ders Kitabı? were compared and analyzed in terms of their structure, book covers, how the topics are dealt, and what advantages and disadvantages they offer. In addition to that, the following results were found. At the end of this research according to the structure of the books the conclusion is: The German course book is produced from high-class material and cover design is coherent with the content of the book. Turkish course book is made from low class physical material and cover design is not suitable for the content of the book. According to the content of the course books, the conclusion is: German course book was prepared by lots of student beneficial materials and is higher in cost and more detailed in its contents. Turkish course book mainly aims at self-practice and self-learning of the pupils by asking many questions and suggesting various implementations. Result of this study: German course book ?Blickfeld? could be more effective by not including complicated and detailed content. ?Türk Edebiyatı 9. Sınıf ve Dil ve Anlatım 9. Sınıf Ders Kitabı? could be more effective by additional theoretical information and practice sections.