Mesleki ve teknik ortaöğretim okullarından meslek yüksek okullarına sınavsız geçişin değerlendirilmesi
Evaluation of the non-exam transition from secondary level vocational and technical high schools higher vocational institutions
  1. Tez No: 159467
  2. Yazar: HÜSEYİN ACIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın amacı, mesleki ve teknik orta öğretim okullarından meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş uygulamasının değerlendirilmesidir. Meslek yüksek okulları; öğretim elemanlarının, öğrencilerinin bilgisine başvurularak mesleki ve teknik orta öğretim okullarından meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş uygulaması, eğitim-öğretim, yönetim, piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutlarında değerlendirilmiş, görüşler arasındaki farkların ististatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı ortaya konulmuştur. Araştırma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından meslek yüksek okullarına sınavsız geçişin değerlendirilmesine yönelik, beşli likert tipinde 30 maddeden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek, eğitim-öğretim, yönetim, piyasa/iş hayatı ilişkileri olmak üzere toplam üç boyuttan oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini, mesleki ve teknik orta öğretim okullarından meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş kapsamında mesleki ve teknik orta öğretim okulları ile ilişkilendirilen meslek yüksek okulları öğretim elemanları, öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, mesleki ve teknik orta öğretim okullarından meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş kapsamında, mesleki ve teknik orta öğretim okulları ile ilişkilendirilen, Öğretim elemanı ve öğrenci sayıları dikkate alınarak Türkiye'nin beş bölgesinden seçilen sekiz meslek yüksek okulu öğretim elemanlarıyla, öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyi oc =.05 olarak kabul edilmiştir.IV Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.“Meslek yüksek okulu, ilişkilendirilen mesleki ve teknik orta öğretim okulunun yönetici / teknik öğretmenlerinden yararlanmaktadır.”ifadesine öğretim elemanları ve öğrenciler çoğunlukla katılmaktadırlar.“Meslek yüksek okullarında verilen eğitim, iş hayatı için yeterlidir.”ifadesine öğretim elemanları orta düzeyde, öğrenciler ise çoğunlukla katılmamaktadırlar.“Sınavsız geçiş uygulaması ile meslek yüksek okullarına öğrenci alınması yerinde verilmiş bir karardır.”ifadesine öğretim elemanları çoğunlukla katılmamakta, öğrenciler ise orta düzeyde katılmaktadırlar.“Meslek yüksek okulu, ilişkilendirilen mesleki ve teknik orta öğretim okulunun atölye-laboratuvarlarından yararlanmaktadır.”,“Meslek yüksek okulu, ilişkilendirilen mesleki ve teknik orta öğretim okulunun makine, teçhizatından yararlanmaktadır. ”,“Meslek yüksek okullarına sınavsız olarak alınan öğrenciler, mesleki ve teknik orta öğretim okullarının aynı/benzer programlarından gelmelidir.”,“Meslek yüksek okulu öğrencileri, bağlı olduğu üniversitenin sosyal tesislerinden yararlanmaktadır.'V'Meslek yüksek okullarına sınavsız değil, ÖSS ile öğrenci alınmalıdır.”,“Okulda görevli öğretim elemanları, mesleki bilgi ve beceri yönünden yeterlidir.”ifadelerine öğretim elemanları çoğunlukla katılırken, öğrenciler orta düzeyde katılmaktadırlar.“Sınavsız geçiş uygulaması ile meslek yüksek okullarına öğrenci alınması, üniversitelerin lisans ( 4 yıllık) programlarına olan talebi azaltır.”ifadesine öğrenci ve öğretmenler çoğunlukla katılmamaktadırlar. Öğretim elemanlarının eğitim-öğretim, yönetim ve piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutlarına yönelik görüşleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir fark vardır. Erkek öğretim elemanları her üç boyutta da yapılan uygulamalara, kadın öğretim elemanlarına göre daha olumlu bakmaktadırlar.Öğretim elemanlarının kurumdaki unvan ve görev yaptıkları programlara göre eğitim-öğretim boyutundaki görüşlerinde anlamlı bir fark vardır. Okutmanlar, öğretim görevlilerine göre daha olumlu görüşe sahiptir. Öğretim elemanlarının görev yaptığı meslek yüksek okullarına göre eğitim- öğretim, yönetim ve piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutlarındaki görüşlerinde anlamlı bir fark vardır. Öğrencilerin eğitim-öğretim, yönetim boyutlarına yönelik görüşlerinde cinsiyete göre anlamlı bir fark vardır. Erkek öğrenci görüşleri, kız öğrenci görüşlerine göre daha olumludur. Öğrencilerin yaşlarına göre piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutundaki görüşlerinde anlamlı bir fark vardır. Yaşı 22' den daha büyük olanlar; yaşı 17-19 arası olan öğrencilere göre piyasa/iş hayatı ilişkileri konusundaki görüşleri daha olumludur. Öğrencilerin sektörde çalışma durumuna göre eğitim-öğretim, yönetim boyutları görüşlerinde anlamlı bir fark vardır. Buna göre kamuda çalışanlar eğitim-öğretim ve yönetim boyutuna çoğunlukla katılırken, çalışmayanlar, özel sektörde çalışanlar ve kendi işini yapanlar ise orta düzeyde katılmaktadırlar. Öğrencilerin sektörde çalışma durumuna göre piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutundaki görüşlerinde anlamlı bir fark vardır. Piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutuna kamuda çalışanlar, çalışmayanlar, kendi işini yapanlar orta düzeyde katılırken; özel sektörde çalışanlar katılmamaktadırlar. Öğrencilerin meslek yüksek okulu eğitimine başlama zamanına göre eğitim- öğretim boyutundaki görüşlerinde anlamlı bir fark vardır. Buna göre eğitim-öğretim boyutuna liseden mezun olduğu yıl meslek yüksek okuluna girenler, 1 yıl sonra girenler, iki yıl sonra girenler orta düzeyde katılırken; üç ve üzeri yıl bekleyip girenler ise çoğunlukla katılmaktadırlar.VI Öğrencilerin devam ettikleri meslek yüksek okuluna göre eğitim-öğretim, yönetim, piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutlarındaki görüşlerinde anlamlı bir fark vardır. Buna göre, Atatürk üniversitesi Erzurum Meslek Yüksek Okuluna devam eden öğrenciler, diğer meslek yüksek okullarındaki öğrencilere göre eğitim-öğretim, yönetim, piyasa/iş hayatı ilişkileri boyutlarına çoğunlukla katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT The aim of this research is to evaluate the implementation for the transition without an examination from secondary level vocational and technical schools to higher vocational institutions. Referring to the information of the instructors and students at higher vocational institutions, the implementation of the transition without exam from secondary level vocational and technical schools to higher vocational institutions has been assessed on the basis of education-training, management, market-working life dimensions and it has been demonstrated whether there are statistically significant differences regarding the opinions on those dimensions among faculty members and students. The research is a descriptive study in which the survey model is used. As a means of data-collection, in the research consisting of 30 items of a five-point-Likert type scale is used so as to evaluate the transition without an examination from secondary level vocational and technical schools to higher vocational institutions. The scale developed by the researcher in line with the experts' recommendations includes totally 3 dimensions, namely education-training, management and market-working life relations. The scope of the research covers the instructors and students at higher vocational institutions related with the secondary level vocational and technical schools within the context of non-exam transition from secondary level vocational and technical schools to higher vocational institutions. The sampling of the research includes the instructors and students at 8 higher vocational institutions selected from 5 regions of Turkey, taking into account the number of instructors and students. These institutions are chosen since they are connected with secondary level vocational and technical schools within the context of non-exam transition from secondary level vocational and technical schools to higher vocational institutions.vıu In the statistical analysis of the research data, frequencies, percentages, means, t- test and analysis of variance (ANOVA) were used. To test the significance of the differences, the significance level of.05 was accepted. The following findings were obtained as a result of the research: Instructors and students generally agree with the item“Higher vocational institution benefits from the managers, technical teachers of the related secondary level vocational and technical school.”Nearly 50 percent of the instructors and most students do not agree with the item“The training given at higher vocational institutions is adequate for working life.”Most instructors do not agree and 50 percent of students agree with the item“It is an appropriate decision to enroll students to higher vocational institutions by non- exam transition.”Only 50 percent of students agree, whereas most instructors do, with the items“Higher vocational institution benefits from the workshops and laboratories of the related secondary level vocational and technical school.”,“Higher vocational institution benefits from the machines and equipment of the related secondary level vocational and technical school.”, The students enrolled at higher vocational institutions without examination should come from the same/similar programmes of secondary level vocational and technical schools.“, ”The students at higher vocational institution use the social facilities of the university it belongs to.“, ”Students should be accepted to higher vocational institutions not by non-exam transition but by ÖSS (student selection exam).“, ”Instructors at the schools are qualified enough in terms of vocational knowledge and competence.“ Most instructors and students do not agree with the item ”The acceptance of students into higher vocational institutions by non-exam transition system reduces the students' demand for graduate programmes (4-year programmes) of universities."IX There is a significant difference according to the genders among the instructors' opinions as to the education-training, management and market/working life relations. Male instructors are more positive to the applications in each of the three dimensions than female ones. There is a significant difference in the opinions of the scholars on education and training according to their titles and the programmes they work in. Lecturers have more positive opinions than instructors. There is a significant difference in the opinions of the scholars on education/training, management and market/working life relations according to the higher vocational institutions they work at. There is a significant difference in the opinions of the students on education/training and management according to the gender. Male students' opinions are more positive than those of females. There is a significant difference in the opinions of the students on market/working life relations according to their ages. Those who are over 22 have more positive opinions than those between 17 and 19. There is a significant difference in the opinions of the students on education/training and management according to their employment in the sector. In this respect, while those who are employed at public institutions mostly agree with the dimension of education/training and management, the unemployed, those employed at private sectors, and those who run their own business agree by 50 percent. There is a significant difference in the opinions of the students on market/working life relations according to their employment in the sector. While 50 percent of those who are employed at public institutions, of the unemployed and ofthose running their own business agree with the dimension of market/working life relations, those who work at private sectors do not. There is a significant difference in the opinions of the students on education/training according to the time they started higher vocational education. In this respect, While 50 percent of those who started higher vocational education the same year, 1 year or two years after they graduated from secondary level high school agree with the dimension of education/training, those who started 3 or more years later generally do not. There is a significant difference in the opinions of the students on education/training, management and market/working life relations according to the higher vocational institutions they attend. In this respect, the students who attend Erzurum Higher Vocational Institution, Atatürk University mostly agree with the dimensions of education/training, management and market/working life relations in comparison with those in other higher vocational institutions.