2000-2006 yılları arasında öğrenci seçme sınavında çıkan biyoloji sorularının konulara göre dağılımı ve orta öğretimden yüksek öğretime geçişte biyoloji özelinde yaşanan sorunlar
Dispersion of the questions which occured in student selection exam (oss) between the years 2000-2006 according to the subjects and the problems which are gone through in the transition period from secondary education to higher education in the fied
- Tez No: 211843
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 2000- 2006 yılları arasında Öğrenci Seçme Sınavlarında sorulan biyoloji sorularının konulara göre dağılımı, müfredata uygunluk durumu, sınıflara göre dağılımı ve orta öğretimden yüksek öğretime geçişte biyoloji özelinde yaşanan başarısızlığın sebepleri araştırıldı. Belirlenen yıllarda çıkan sorular incelendi ve bunların 9, 10 ve 11. sınıflara göre dağılım yüzdesi hesaplandı. Sorunların ve başarısızlık nedenlerinin kökenine inmek amacıyla Ankara ilinde iki özel dershane ile dört liseyi kapsayan bir anket çalışması yapıldı. Çalışmanın evrenini ilgili dershane ve okullarda bulunan 445 öğrenci ile 28 biyoloji öğretmeni oluşturdu. Bu araştırma kapsamında öğretmen ve öğrencilere uygulanmak için anket formları kullanıldı. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,27 olarak bulundu. Değerlendirme sonucunda ÖSS biyoloji sorularının milli eğitim müfredatı ile örtüştüğü, öğrencilerin biyoloji dersini başarmakta zorlandıkları tespit edildi. Biyoloji özelinde yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için orta öğretim iii kurumlarındaki ders saati sayısının arttırılması, öğrencilerin derste aktif olmasının sağlanması, öğretmenlerin ders sonunda ÖSS'ye yönelik ek çalışmalar yaptırması, ÖSS'de biyoloji soru sayısının arttırılması, konuların görsel materyaller kullanılarak anlatılması, biyolojinin öneminin ve günlük hayattaki yerinin öğrencilere kavratılması gibi önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the dispersion of the biyology questions which were asked in student selection exam between the years 2000- 2006, their suitability for the curriculum, their dispersion according to the classes and the reasons of the failures which are confronted in the transition period from secondary education to higher education in the fied of biology have been resarched. The questions which were asked in the certain years have been examined and their dispercion percentages according to the classes 9th, 10th and 11th have been calculated. To go deeper into the roots of the problems and of the reasons of the failures, a public survey in Ankara comprising two private courses and four high schools have been conducted. The survey has been formed out of 445 students and 28 biology teachers who are from the related courses and schools. v In the scope of this research, poll forms have been used to be applied to the teachers and students. The meaningfulness level have been found as 0,27 in this research. At the end of the evaluation, it has been determined that the biyology questions in OSS are overlapping with the official curriculum of MEB ( Ministry Of Education ), and that the students find it difficult to succeed in the biology lesson. There have been suggestions to solve the problems on biyology such as increasing the lesson hours in secondary education, making the students participate in the lessons actively, getting them to make extra activities for OSS at the end of the lesson by their theachers, increasing the number of the biyology questions in OSS, teaching the subjects by using visual mateirals and making the students comprehend the importance of biyology and its place in daily life.