Devlet muhasebesinde nakit esasından tahakkuk esasına geçiş
Transition from the cash basis to the accrual basis in the public accounting
  1. Tez No: 211854
  2. Yazar: HİLAL ATEŞ EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Muhasebe özel sektörde olduğu kadar kamu sektöründe de kilit bir rol oynar. Devlet Muhasebesi, hükümetlerin mali politikalara ilişkin işlemlerinin kayıtlarını tutar ve raporlar. Türkiye'de Devlet kapsamındaki birimlerde muhasebe sistemleri birbirinden farklı olarak hazırlanmış ve uygulanmakta iken Devlet Muhasebesi ve mali raporlama da tahakkuk esasının uygulanması yönünde bir değişim ve gelişim süreci yaşanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, genel ve katma bütçeli idarelerde tahakkuk esaslı muhasebeye geçiş süreci ve diğer ülke deneyimleri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting plays important role as in public sector as private sector. Public sector accounting are kept recording and reported transactions concerning financial policy of the governments. While accounting systems in which the units in scope of the government are prepared and applicated separate from each other in Turkey, accrual basis was started using in the public sector accounting and financial reporting. The process of transition to accrual basis accounting in the general and annexed butget administrations and the other country?s experiences were tried to explain in this study.