Kur farklarının muhasebeleştirilmesi, vergi uygulamaları karşısındaki durumu ve bir uygulama
Recognition of exchange differences, it?s reciprocal state with tax applications and one exercise
- Tez No: 211856
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uluslararası ticari iliskilerin ve yabancı sermaye hareketlerinin artmasısonucu dövize dayalı islemler gün geçtikçe artmaktadır. Dövize dayalı islemlernedeni ile islem tarihi ile ödeme tarihi arasında kur degisimlerinin bir sonucu olarakda kur farkları kaçınılmaz olmaktadır. Bu çalısmada kur farklarınınmuhasebelestirilmesi ve raporlanmasına iliskin 21 no. lu ?Kur Degisiminin Etkilerineliskin Türkiye Muhasebe Standardı? (TMS 21) ile mevcut muhasebeuygulamalarının farklı ve uyumlu yönleri açıklanmıstır. Ayrıca kur farklarının TürkMevzuatındaki yeri incelenmistir.Genel olarak dövize dayalı islemlerin muhasebelestirilmesi açısından mevcutuygulama ile 21 nolu TMS standardı arasında önemli bir fark bulunmadıgı; ancak,kur degisim etkilerinin raporlanması açısından bazı farklar oldugu görülmektedir.Burada asıl sorunun mevzuat birligi olmamasından kaynaklandıgı ve dolayısıylakurumlar arasında uygulama farklılıkları oldugu söylenebilir. Uygulama vemevzuattaki bu farklılıkların ortadan kaldırılmasında, Türkiye MuhasebeStandartlarının uygulanmaya baslamasının büyük fayda saglaması beklenmektedir.Uluslararası muhasebe standartlarıyla tam uyum içinde olan TürkiyeMuhasebe Standartlarının etkin ve genis bir kesimde kullanılmaya baslaması, AvrupaBirligi uyum çalısmaları açısından da büyük önem arz etmektedir. Son olarakMevcut uygulamada kur farklarının maliyete dahil edilecegi ya da giderlestirilecegihususunun seçimlik hak olarak verilmesi mali tabloların güvenirligi ve yeknesaklıgıaçısından olumsuzluklara neden olmaktadır. Standartta bu konuda somut belirlemeleryapıldıgından daha güvenilir ve yeknesak mali tabloların hazırlanması ve sunulmasıda mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to increasing global trading and mobility of foreign capital, foreign currencytransactions are rising day by day. In the process of foreign currency exchange,changes in foreign exchange rate between date of transaction and date of paymentresult unavoidable exchange differences. This study aims to explain accounting andreporting procedure of exchange differences regarding topic of numbered 21?Effects of Changes in Foreign Exchange Rate Concerning AccountingStandard of Turkey? (TMS 21). Also subject of exchange differences in Turkishregulation was examined.Generally, there is no major difference between current regulation application andaccounting standard of Turkey of numbered 21 in terms of recognition of foreigncurrency exchange transactions. However, some differences can be observed, interms of reporting of effects of changes in foreign exchange rate. Due to lack ofunified regulation, the main problem come into existence. Therefore, reality ofdifferent type of applications between corporations can be mentioned. Having startedapplying Accounting Standards of Turkey can massively help for removal ofdifferent applications and regulations.Having started effectively and widely applying Accounting Standards of Turkeyharmonious with International Accounting Standards is crucially important in aspectsof adaptation to European Union for Turkey. Finally, in the current applications,choice of adding exchange differences up to the cost or choice of recognition as anexpense of exchange differences are being given as right. As a result, thisapplication cause negative effect in terms of credibility and unity of financialstatements. Having done concrete specifications about this topic in the standard,more credible and unified financial statements can be submitted.