Türkiye'de bireysel emeklilik işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
Process of accounting and reporting personal pension in Turkey
- Tez No: 211857
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalı?mada bireysel emeklilik sisteminin önemi, sistemin sosyal güvenlik sistemi içerisindeki yeri, sistemin kurumsal yapısı, sistemin i?leyi?i, vergi uygulamaları ele alınmı?tır. Aynı zamanda sistemin ekonomi ve finans çevreleriyle yakın ili?kisi dolayısıyla fon sisteminin i?leyi?i üzerinde de durulmu?tur. Tezin konusu olan; bireysel emeklilik sistemi, mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak ve bireylerin emekliliklerine yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi ve bu yolla, emekliliklerinde ek bir gelir sağlanarak refah düzeyinin arttırılması, ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratılarak istihdamın arttırılması ve kalkınmaya katkıda bulunulması amaçlarıyla kabul edilmi?tir. Bireysel emeklilik i?lemlerinin muhasebele?tirilmesi ve raporlanması; örnek muhasebe kayıtları verilerek ve bireysel emeklilik ?irketlerinin finansal tabloları incelenerek açıklanmı?tır.
Özet (Çeviri)
Importance of personal pension system, its role in social security system, its corporate structure, organization & functioning of the system, auditing, tax practices, organizations and amendments that should be applied to the system are discussed in this study. Operation of the funds is also taken into discussion in the study because of the close relationship of the system with finance and economy sectors. Personal pension system , that is the subject of the thesis, is admitted in terms of its role as a complement of current social security system, in directing the savings of individuals to investment thus creating an extra income and rising the welfare, increase in employment rate by creating long term resources to the economy and helping to the development.Accounting and reporting of some relevant financial events were demostrated.Also financial reports in the annual reports of private pension fund companies were explained.