Talaşlı imalatta bir kalite karekteristiğinin modellenmesi
Modelling of a quality characteristics in machining
  1. Tez No: 211869
  2. Yazar: ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüz global ve rekabetçi dünyasında firmaların hayatta kalabilmesinintek yolu kaliteli mal ve hizmet üretmektir. Artan kalite talebi ve daralan toleranslar,birçok endüstriyel uygulamada kullanılması zorunlu olan talaslı imalatta, yüzeypürüzlülügünü, birçok mekanik ürün için en kritik kalite kriteri haline getirmistir.Proseslerin ilk seferde ve her seferinde, hedef degerde dogru çalısması artık birgerekliliktir. `Talaslı malatta Bir Kalite Karakteristiginin Modellenmesi' isimli buçalısmada, firmalarda kalite gelistirilmesine yardımcı olan tekniklerden AltıSigma'yı basarıyla uygulayan bir sirket olan KaleKalıp ve Indiana University PurdueUniversity Indianapolis (IUPUI) Makine ve malat Mühendisligi laboratuarlarındayapılan deneyler sonuçlarıyla degerlendirilmistir. Minumum yüzey pürüzlülügününelde edilmesi maliyet ve kapasite stratejileri açısından çok önemlidir. Bununsaglanabilmesi için deney tasarımı yöntemleri ile kesme sartlarının modellenmesisaglanmıs, sezgisel algoritmalarla da optimize edilerek kesme islemlerinde kesinlikve maliyetlerde düsüs hedeflenmistir
Özet (Çeviri)
In this globolized and competitive world of today, the only way to survive fora company is to produce high quality products and services. In the increasingdemand of quality and tight tolerances, surface roughness became the most criticalquality criteria in machining which have to be used in most of the industrialapplications. The necessity of the processes to be able to work properly in the firsttime and all the time, is an obligation. In this Phd Dissertation ?Modelling of aQuality Characteristic In Machining?, the experiments and their results are evaluatedivwhich are done in the succesfull Company KaleKalıp, and Indiana University PurdueUniversity Indianapolis (IUPUI) Mechanical and Manufacturing EngineeringLabaratories. Minimum surface roughness is the key factor in capacity and coststrategies. In order to maintain these goals modelling of the cutting conditions aredone by design of experiment tecniques and they are optimized by the heuristicalgorithms for accuracy in cuttting and decrease in costs.