Tedarik zinciri ortaklıklarında bilgi paylaşımının faydaları ve etkileri
Benefits and effects of information sharing in supply chain partnerships
  1. Tez No: 211868
  2. Yazar: OSMAN TANSU SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Doğru ürünün, doğru yere, doğru zamanda ve doğru fiyata ulaşmasını sağlayan malzeme, bilgi ve para akışının yönetimi olan Tedarik Zinciri Yönetimindeki anahtar bileşenlerden birisi bilgi paylaşımıdır. Bu çalışmanın ana amacı, bir tedarik zinciri ortaklığında bilgi paylaşımının önemini göstermektir. Bu amaç çerçevesinde, öncelikle konuyla ilgili temel kavramlar, konunun önemi ve daha önce yapılmış benzer araştırmalar üzerinde durulmuş; sonrasında ise, çalışmanın ilk iki bölümünde yer alan teorik bilgiler kullanılarak bir model yaratılmıştır. Bu modeli kullanarak, bir ticaret firmasında uygulama yapılmış ve modelin stok elde bulundurma maliyetleri üzerindeki etkileri açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tedarik Zinciri Yönetimi, Bilgi Paylaşımı, Kırbaç Etkisi, Desantralize Tedarik Zinciri.
Özet (Çeviri)
One of the key requirements of Supply Chain Management, which is the management of material, information and money flow that ensures the right product is delivered to the right place at the right time and at the right price, is information sharing. The main purpose of this study is to show the importance of information sharing in a supply chain partnership. First, basic concepts concerned with the topic, the importance of the topic and similar researches that had been conducted are represented; then a model is transformed using the theoretical information in the first two parts of the study. Using this model, an application has been conducted in a trade company and effects of the model over the inventory holding costs have been explained. KEY WORDS: Supply Chain Management, Information Sharing, Bullwhip Effect, Decentralized Supply Chain.