Finansal raporlamada ertelenmiş vergi uygulamaları ve İMKB'de işlem gören şirketler üzerinde inceleme
Deferred tax regulations in financial reporting and an analysis on companies listed on ISE
- Tez No: 250317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
?Ertelenmiş vergi? kavramı Türkiye'deki daha önceki muhasebe uygulamalarında yer almayan, karmaşık olarak nitelendirilebilecek bir kavramdır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yapılan bir araştırmada, UMS uygulamalarına ilk geçişte muhasebe kadrolarının en zor adapte olduğu standart ertelenmiş vergi kavramının işlendiği UMS 12 olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, halihazırda Türk işletmelerinin sayıca az olmakla birlikte ekonominin önemli bir parçasını oluşturan kısmı tarafından uygulanmakta olan ve yakın gelecekte tüm işletmeler tarafından zorunlu olarak uygulanması muhtemel olan TMS 12'nin ve ertelenmiş vergi kavramının doğru anlaşılması önem taşımaktadır. Anılan çerçevede bu tezin konusunu finansal raporlamada ertelenmiş vergi uygulamalarının anlaşılabilmesi amacıyla 12 Numaralı Türkiye Muhasebe Standardı ve Standartta yer alan ?ertelenmiş vergi? kavramı ile halihazırda bu standardı uygulayan hisse senetleri İMKB'de işlem gören şirketlerin uygulama sonuçlarının incelenmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The topic of ?deferred tax? is a new and complex subject, given the previous accounting standards in Turkey. In a research made among the European Union members, International Accounting Standard No.12 ? the standard dealing with deferred taxes ? has been named as the hardest standard for accounting staff to adapt. Given that the companies listed on İstanbul Stock Exchange already apply this standard, and it is possible that in the near future all Turkish companies will be obliged to apply it, it is important that the concept of ?deferred tax? be well understood. That is why the topic of this study is to analyze the regulations on deferred tax and the way it is applied by the companies listed on İstanbul Stock Exchange.