İnşaat işletmelerinde proje yönetimi ve bilgi teknolojileri uygulamaları
Project management of construction enterprises and information technology applications
  1. Tez No: 211904
  2. Yazar: MEHMET BARAN ÜNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHPARE TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küresellesmekte olan dünyamızda, gelisen teknolojiye paralel, geçenzamanla birlikte insanoglunun ihtiyaçları da hızla artmaktadır. nsaat sektörü degelisen teknoloji ve degisen dünyadan etkilenmektedir. Gelisen kalıp ve imalatteknikleri, güçlü is makineleri ve her seyden önemlisi bilgisayarlar bu etkilenmeninen önemli sonucudur. Rekabetin artarak uluslararası hale geldigi bir ortamda,insaat sektöründeki firmaların da güncel üretim, yönetim ve bilgi teknolojilerinibünyesinde bulundurması ve evrensel standartlarda kullanabilmesi gerekmektedir.Bu çalısmada, insaat proje yönetiminde kullanılan bilgisayar desteklitekniklerin, bu husustaki gelismelerin, degisen deger yargılarının incelenmesi ve bugelisime paralel olarak yakın zamanda varılacak olan noktaların öngörülmesihedeflenmektedir.Ülkemizde insaat proje yönetiminin, bilgi teknolojileri kullanım düzeyiaçısından konumunun saptanması, içinde var olmaya çalıstıgı küresel rekabetortamındaki basarısı açısından gereklidir. Dolayısıyla proje yönetimi perspektifiyleolaya bakılarak yapılmıs gerçekçi bir arastırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.Bu düsünceler paralelinde, giris bölümünde arastırmanın kapsamıaçıklanarak, çalısmada izlenen yöntem belirlenmistir. Bu bölümde, çalısmayla ilgilisorunun tanımı yapılarak amaçlar belirlenmis ve çözümüne iliskin mevcutçalısmalar anlatılmıstır.kinci bölümde ise, insaat kavramı açıklanmıs ve sektörün profili digersektörlere kıyasla incelenmistir. nsaat projelerinin özellikleri tanımlanarakuygulanan proje yönetim metotları anlatılmıstır.Temel olarak planlamanın ele alındıgı üçüncü bölümde insaat projeyönetiminde organizasyon, kaynakların düzenlenmesi, kontrol, degerlendirme,iletisim ve projelerin fonksiyonları anlatılmıstır.Dördüncü bölümde, insaat proje yönetiminde bilgi teknolojileri kavramı,sagladıgı avantajlar ve uygulamasına yönelik alanlar anlatılmıstır. Bu sayedeinsaat sektöründe bilgi teknolojilerinin kullanımına dair mevcut durum incelenmistir.Besinci bölümde, ülkemizde, insaat sektöründe proje yönetiminin uygulandıgıen büyük santiyelerden biri olan Agaoglu My World Santiyesi'nde yürütülmekteolan çalısma incelenmistir. Bu sayede, bilgi teknolojilerinin insaat sektörüne olanetkisi somut bir sekilde ele alınmıs ve yakın gelecekte bilgi teknolojilerinin insaatsektöründe kullanımında ulasabilecegi noktalar degerlendirilmistir. Ayrıca insaatsektöründe çesitli alanlarda hizmet veren firmaların yer aldıgı, insaat projeyönetiminde bilgi teknolojileri kullanımına iliskin bir anket çalısmasına yerverilmistir.Sonuç kısmında ise, ?insaat isletmelerinde proje yönetiminde bilgi teknolojilerikullanımı? konusunda elde edilen bulgular ortaya konarak yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In global world, needs of mankind seems to increase with paralel to thedeveloping technology. Construction industry reponses the developing technology.Developing production technics, intense vehicles and the developing computertechnology are the inevitable results of the changing world. At the attitude, whichthe competition increases and becomes international, it is a must for theconstruction enterprises to hold modern production technics, management andinformation methods and apply them within universal standards.This study points out the computer aided technics used within theconstruction project management and revealing the developments, changing ofviews on this matter and predicts the next generations.Stating the position of contruction project management regarding theinformation technologies is essential to achieve among global rival business.Therefore, a realistic research in point of project management has been needed.Parallel to above observations, introduction represents the scope of the studyand methods used. Defining issue, goals are determined and current studies,which analyzed the issue, are explained.Second chapter expands the construction concept comparing to otherindustries describing the characteristics of the project management, current projectmanagement methods are explained.Third chapter simply discusses the planning, covering the organization,allocating resourses, control evaluation, communication and functions of theprojects.Information Technologies concept in construction project management,advantages of those and application field are revealed in the fourth book.Therefore, current aspect of information technology applications within constructionindustry is analyzed.Next chapter looks over a project management method which is performed by?Agaoglu My World Project? , one of the leading construction firms in Turkey.Therefore, the importance of information technologies within construction industryis discussed and place of information technologies within construction industry tobe achieved in near future is assessed. In addition; a survey, which includesseveral construction firms, serving in varying branches, is situated. The surveyissues the usage of information technology applications within constructionindustry.In conclusion, the diagnosis regarding the information technologies withinconstruction industry is annotated.