Tüketicilerin ülke ürünleri imajları algılamaları ve tercihleri
Consumers? product country image perceptions and preferences
- Tez No: 211905
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uluslararası rekabetin artması ile tüketicilerde olumlu bir ülke imajınınoluşturulması, uluslararası pazarlamacılar için daha fazla önem taşımaya başlamıştır.Ülke ürünlerinin imajlarının belirlenmesi, pazarlama yöneticilerine, imajyönetimi ve rekabet edebilme açısından yardımcı olacak bir araçtır.Ülke ürünleri imajı araştırmaları uluslararası pazarlarda firmalara rekabetgüçlerini belirleyebilmeleri açısından fayda sağlar. Bir ülkenin ve ürünlerininalgılanan imajının araştırılması, ürünlerini yabancı bir ülkede satmaya çalışanüreticilerin ve pazarlamacıların, o pazara giriş stratejilerini belirlemesinde çokönemli bir aşamadır. Bu çalışmanın sonuçları da şu anda Türkiye'de faaliyette olanuluslararası firmalara, yatırım yapmayı planlayan uluslararası firmalara ve yine Türküretici ve ithalatçılarına fayda sağlayacaktır.Türk tüketicilerin ülke ürünleri imajları algılamalarının ve ülke ürünleritercihlerinin ölçüldüğü bu çalışmada temel amaç tüketicilerin Amerikan, Alman, Çin,Japon, İtalyan ve Türk ürünlerine yönelik genel imaj algılamalarının saptanmasıdır.Bu temel amacın yanında, tüketicilerin çeşitli ürün gruplarında (beyaz eşya,elektronik, otomobil, tekstil) hangi ülke ürünlerini satın almayı tercih ettikleriniortaya çıkarmak, tüketicilerin ülke ürünü tercihlerine göre ve tüketicilerindemografik özelliklerine göre ülkelerin ürün imajı algılamalarında farklılıklar olupolmadığını, tüketicilerin demografik özellikleri ile ülke ürünü tercihleri arasında birilişki olup olmadığını ve ülkelerin ekonomik ve politik ortamları ile tüketicilerin ülketercihleri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With international competition getting hot every day, it has started to be moresignificant for the international marketers that a positive impression of country imagebe given on the consumers.Determination of the product country image would be a helpful tool for themarketing executives with respect to image management and competitiveness.Studies on product country image shall help the firms determine theircompetition power in the international markets. Study of the perceived image of acountry and its products is a very important stage in determining strategy for enteringto that country for the producers and marketers trying to sell its products in a foreigncountry. And results of such study shall be useful for international firms that arecurrently activating in Turkey and again Turkish manufacturers and importers.In this study, where perceptions of the product country image by consumersand their preferences of national products are analyzed, the basic purpose is todetermine consumer?s perception of general image with respect to American,German, China, Japan, Italian and Turkish products.In addition to this basic purpose, it has been aimed at finding out in variousproduct groups (white goods, electronic, automobile, textile) which country?snational products are preferred by the consumers for purchase, whether there is anydifferences with respect to consumers conception of the products of the countries bytheir preference of national product and demographic characteristics of theconsumers and whether there is any relation between their preference of nationalproduct and whether there is any relation between economic and politicalenvironment of the countries and consumers preference of the countries.