Elektronik belge yönetim sistemleri ve yüksek öğretim kurumları için bir öneri
Electronic document management systems and a suggestion for higher education institutions
- Tez No: 211949
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, İşletme, Information and Records Management, Documentation and Information, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilgi yönetimi, belge yönetimini de kapsayan oldukça geniş bir alandır. Belge yönetimi ise daha çok enformasyonla ilgili olup, günümüzde enformasyon teknolojilerinin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte, iletişim hiç olmadığı kadar artmış ve rahat yapılır hale gelmiştir. Önceki belge yönetim sistemleri, doğal olarak günümüzün iletişim teknolojilerini kullanmaktan uzaktır. Modern belge yönetim sistemleri ile eski belge yönetim sistemlerinin entegre edilmesi ve dönüşümün sağlanması, öncelikli olarak çözülmesi gereken bir meseledir. Yüksek öğretim kurumları bilginin yoğun şekilde üretildiği kurumlardır. Bu sebeple belge yönetimi konusunda etkin olmaları gerekir. Bu çalışmada bilgi yönetimi konusunda en yeni anlayış ve teknolojiler Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Belge Yönetim Sistemine uygulanarak, önemli aksaklıklarının giderilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge management is a wide area that also includes document management. Document management is rather related with information and nowadays necessitates usage of information technologies. With the improving techonologies, communication has increased to a point like never before and now can be easily made. Document management systems used before is naturally far away from using today?s information technologies. Integration and transformation of classical document management systems to modern document management systems is an issue that has to be solved at first. Higher education institutions are the places where information is produced intensively. Thus they must be effective in document management. In this study newest concepts and techonologies has been applied to Erciyes University Faculty of Economics and Administrative Sciences and important difficulties have been tried to solve