Kefalet sözleşmesinin sona ermesi
Cessation of suretyship contract
  1. Tez No: 211947
  2. Yazar: GÖKHAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tezin konusu ?Kefalet Sözlesmesinin Sona Ermesi?dir. Tez üç bölümden olusmaktadır Birinci bölümde kefalet sözlesmesinin tanımı, özellikleri, konusu, türleri, alacaklı ile kefil arasındaki iliski ve kefil ile asıl borçlu arasındaki iliski incelenmistir. kinci ve üçüncü bölümler tezin ana konusunu olusturmaktadır. kinci bölüm kefaletin kendine özgü sona ermesini içermektedir. Kefalet sözlesmesi, bazı hallerde dogrudan dogruya sona erer. Bazı hallerde ise kefilin sorumlulugunun sona ermesiyle dolaylı sona erer. Bu nedenle kefaletin kendine özgü sona ermesi iki baslık altında incelenmistir. Bu baslıklar ?Kefaletin Dogrudan Sona Ermesi? ve ?Kefaletin Dolaylı Sona Ermesi?dir Tezin üçüncü bölümünde kefaletin asıl borca baglı olarak sona ermesi ele alınmıstır. Bununa ilaveten bu bölüm, kefilin sorumlulugunun azaldıgı halleri ve Borçlar Kanunu Tasarısı ile getirilen sona erme hallerini de kapsamaktadır. Çalısmamız Türk Borçlar Kanunu, sviçre Borçlar Kanunu ve Borçlar Kanunu Tasarısı dikkate alınarak hazırlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Sudject of the thesis is ?Cessation of Suretyship Contract?. The thesis is composed of three part. Definition of suretyship contract, features of suretyship contract, subject of suretyship contract, types of suretyship contract, creditor?s relation with surety and principal debtor?s relation with suret are analyzed in firs part. Second and third parts compose main subject of thesis. Second part is include suretyship?s own peculiar cessation. Two-part tariff, suretyship contract ceases directly. Two-part tariff, suretyship contract ceases indirectly, because of cessation of surety?s liability. Therefore, suretyship?s own peculiar cessation is analyzed under two titles. These titiles are ?Direct Cessation of Suretyship? and ?Indirect Cessation of Suretyship?. Cessation of suretyship which is depend on cessation of principal dept is examined in third part. Nonetheles, third part convers circumstances which surety?s liability declines and circumstances which is got by Draft of Code of Obligation. Whilw the thesisi is being prepared, Turkish Code of Obligation, Swis Code of Obligation and Draft of Code Of Obligation are considered.