İngilizce öğretmenlerinin eğitimsel kökenleri ve dil öğretiminde karşılaştıkları sorunlar (kayseri ili örneği)
Educational background of teachers of English ad the problems of English language teaching related to the educational background od teachers
- Tez No: 211951
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu arastırmada ngilizce ögretmenlerinin egitimsel kökenleri incelenerek, bu kökenlere göre ngilizce ögretiminde karsılasılan sorunlar degerlendirilmistir. ngilizce ögretmenlerinin sorunlarını tespit etmek amacı ile ngilizce ögretmenlerine anket uygulanmıstır. Arastırmada, farklı yüksek ögretim programlarından mezun olan ngilizce ögretmenlerinin, dil ögretiminde karsılastıkları problemlerin farklılık gösterip göstermedigi incelenmistir. Arastırma bes bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; problem durumu, amaçlar, önem ve konuyla ilgili arastırmalar yer almaktadır. kinci bölümde; yabancı dil ögretiminin Türkiye'deki tarihsel gelisimi dönemlere göre incelenmistir. Ayrıca, Türkiye'deki ngilizce ögretiminin günümüzdeki durumu ile ilgili bilgi verilmis ve ngilizce ögretiminde etkili olan faktörler sunulmustur. Arastırmanın yöntem kısmını olusturan üçüncü bölümde; arastırmanın modeline, evrenine, örneklemine, verilerin toplanmasına, islenmesine ve analizine iliskin bilgiler verilmistir. Dördüncü bölümde; arastırma sonunda elde edilen bulgular, uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek tablolar halinde sunulup açıklanmıstır. Elde edilen sonuçlara göre; hizmet içi egitim, is tatmini ve çagdas yöntemleri kullanmak problem alanları açısından, ngilizce ögretmenleri lehine anlamlı bir iliski tespit edilmistir. Genel kültür ve iletisim problem alanları açısından ise ngilizce egitim veren bölümler lehine anlamlı bir iliski tespit edilmistir. Ögretmenlerin mezun oldukları lisans programları açısından, kisisel gelisim alanları ile ilgili problemlerde anlamlı bir iliski tespit edilememistir. Arastırmanın besinci bölümünde; elde edilen sonuçlara göre öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this research, educational background of teachers of English is evaluated and according to the background of teachers, the problems of English Language Teaching is evaluated. To evaluate the problems survey method is used. Throughout the research, it has been searched to find out to see if there?s a difference between the problems of teachers related to their graduation. The research consists of five sections. In the first section; problem situation, aims, importance and the specific researches about the subject are given. In the second section; foreign language teaching in Turkey is evaluated according to the specific historical periods. Moreover, the contemporary situation of English Language Teaching in Turkey and the effective factors of English Language Teaching is given. In the third section, which forms the method part of the research, the extent of the research, the examplification of the research, the collection of data, the process and the analysis of data have been given. In the fourth section, the findings which were determined in the end of the research have been analysed with the suitable statistical methods and presented in pictures and explained. According to the results of the analysis, it was found out that there is significant difference between the in-service training, job satisfaction and the usage of contemporary methods levels of in-field and out-of field teachers. Also, there is significant difference between cultural and communication techniques levels of the graduates of English Language and Literature and the others. There is no significant difference between in field and out-of field teachers concerning personal development fields. In the fifth section of the research, suggestions have been advised due to the acquired results.