77/2 numaralı kayseri şer'iyye sicili transkiripsiyon ve değerlendirme
The transcription and the evaluation of the 77/2 numbered Kayseri şer'iyye register (h. 1078/m. 1667)
  1. Tez No: 211952
  2. Yazar: DENİZ AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. METİN HÜLAGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Ser'i mahkemelerden kalan ve ser'iyye sicilleri olarak adlandırılan bu defterlerde, devletin hukukî, iktisâdi, içtimaî, askeri ve idari müesseseler hakkında önemli tarihi bilgiler bulunmaktadır. Ser'iyye sicilleri ait oldukları bölgenin sosyal ve iktisâdi hayatını yansıtan mahkeme kararlarının yanı sıra daha birçok belge çesidini kapsamaktadır. Çünkü Osmanlılarda, herhangi bir vilâyet liva ve kazaya çesitli konularda gönderilen ferman ve buyrulduların birer sureti ser'iyye siciline mutlaka kaydedilirdi. Çalısmamızın temel kaynagı olan Kayseri Ser'iyye Sicilinin mikrofilmleri, Ankara Milli Kütüphane'de ve Kayseri ve Yöresi Tarih Arastırmaları Merkezi'nde bulunmaktadır. 77/2 No'lu Kayseri Ser'iyye Sicili, Kayseri ve Yöresi Tarih Arastırmaları Merkezi'nden temin edilmistir. Bundan sonraki dönemde sicilin transkripsiyonu, tezin degerlendirilmesi ve bibliyografya taraması yapılmıstır. Söz konusu ser'iyye sicilindeki belgelerin tamamı günümüz harflerine çevrilmeye çalısılmıs yalnız bazı belgelerde yazı silinmis oldugundan okunamamıstır. Yine aynı sekilde bütün belgeler, konularına göre tasnif edilmistir. Tezin sonunda yer alacak olan ekler kısmında teze konu olan sicilin orijinali fotokopi yoluyla çogaltılmıs bir nüshası verilmistir. Önemli sahıs, yer adları kurum ve kurulus adlarına göre indeks hazırlanmıstır. Tüm bu çalısma sonucunda, Kayseri'nin dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin, hukukî, iktisâdi, içtimaî, askeri ve idari tarihine ısık tutabilecek belgeler gün ısıgına çıkartılmaya çalısılmıstır. Vergi denetimi, tarım ve hayvancılık, askerî ve egitim gibi konularda oldugu gibi Osmanlı Devleti bünyesinde yasayan toplumlar arasında olusturulan düzene bir kez daha sahit oluyoruz. Özellikle de, Osmanlı Bayragı altında Osmanlı hosgörüsü içerisinde yasayan Müslim ve Gayr-i Müslimlerin büyük bir uyum içerisinde yasadıklarına tanık oluyoruz.
Özet (Çeviri)
There is important historical information about the states legal, economic, social, military and administrative institutions in tehese documents from ser?i court which are called ser?iyye registers. Ser?iyye registers contain not only court virdicts reflekcting yhe social and economic life peculiar to zone but olsa they contain various documents because in Ottamans, one copy of the ferman and buyruldu sent to in any city or town about different matters used to be registered in the ser?iyye registers. Kayseri ser?iyye registers micro-film which are the main source of our study are kept in the Ankara National Library and KAYTAM. The Kayseri ser?iyye registers ser?iyye numbered 77/2 was ensured by copying from KAYTAM. After that the trascirpt of the register, evalation of the theses and bibliography hatching were done. Whole documents in the above mentioned ser?iyye registers were translatted into todays alphabet n addition to this all the documents are calassified according to their subjects. The orijinal pages of the theses. ndex was preoered according to the importent names person, places, institution and association. n the result of all the stadies and thoughts the information which can give light to the social, military and administrative, economic, political and social history of Kayseri at the same time Ottaman Empire has been obtainned. Besides the order on tax contural agriculture, stockbreeding and education. The social provided among the societies in the Ottaman Empire has been shown once more time that in Ottaman?s flag Ottaman?s tolerance Muslims and not Muslims lived in accordance with each order.