Yöneticilerin liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkileri ve bir araştırma
Impacts of managers' leadership behaviors on employees' organizational commitments and a research
- Tez No: 312329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı; yöneticilerin liderlik davranışları ile çalışanların örgütlerine olan bağlılıkları arasındaki bağıntıları sorgulamaktır. Örgütsel bağlılık olgusu 40 yılı aşkın süredir bağımlı ve bağımsız değişken olarak pek çok çalışma içerisinde ele alınmış ve çeşitli örgütsel değişkenler ile ilişkileri irdelenmiştir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, çalışanların örgütsel bağlılık olguları ile yöneticilerin ortaya koydukları liderlik davranışları arasındaki etkileşimler üzerine odaklanan araştırma sayısının oldukça kısıtlı olduğu dikkat çekmektedir.Çalışmada öncelikle örgütsel bağlılık ve lider davranışları konuları için kapsamlı literatür araştırması yapılarak uygulama kısmı için gerekli kuramsal temeller ortaya konmuştur. Uygulama kısmında, çalışanların örgütsel bağlılık seviyelerinin tespiti için Lyman W. Porter ve diğerleri tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği (1974), astlarının bakış açıları ile yöneticilerin sergiledikleri liderlik davranışlarının belirlenmesi için ise Ohio Eyalet Üniversitesi liderlik çalışmaları üyeleri tarafından geliştirilen Lider Davranışlarını Betimleme Ölçeği (1957) kullanılarak bir anket formu oluşturulmuştur. Hazırlanan anketler, Malatya ilinde bulunan bir kamu kuruluşunun çeşitli görev ve departmanlarındaki 188 çalışanına uygulanmıştır.Her iki ölçekten elde edilen veriler ve demografik bilgiler, çeşitli istatiksel yöntemler ile incelenmiştir. Sonuçlar, bağımlı değişken olarak ele alınan çalışanların örgütsel bağlılık duyguları ile bağımsız değişken olarak yöneticilerin insana odaklı ve işe/yapıya yönelik olarak belirlenen iki temel lider davranış boyutları arasında pozitif yönlü, doğrusal bir etkileşimi ortaya çıkarmıştır. Her iki lider davranış boyutunun birlikte çalışan bağlılığı üzerindeki etkisi incelendiğinde ise insan odaklı lider davranışının göreli olarak daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between managers? leadership behaviors and employees? commitments to their organizations. Organizational commitment has been examined both as an independent and dependent variable in many studies over the past four decades and its relationship with various organizational variables has been founded. When these studies analyzed, its attracted attention that there has been limited research that specifically addressed the relationship between leader behavior and employee commitment.In this study; firstly, theoretical basis for both organizational commitment and leadership behavior subjects handled by making detailed literature research. In the research section; a survey form designed, using The Organizational Commitment Questionnaire devised by Lyman W. Porter et al. (1974) to measure employees? commitment levels, and The Leader Behavior Description Questionnaire devised by staff members of The Ohio State leadership studies (1957) to measure managers? perceived leadership behaviors from viewpoint of their own subordinates. Surveys applied 188 employees working in various duties and departments of a public organization located in Malatya.The data set and demographic information obtained from both scales were examined by the means of varied statistic methods. The results revealed positive and linear relationship between employees? organizational commitments as a dependent variable and relations-oriented or task-oriented leadership behaviors of managers as independent variables. When both leader behaviors handled together, it?s found that relations-oriented behavior is relatively more effective on employee commitment.