Yöneticilerin liderlik davranışları ile çalışanların sessiz istifa niyetleri ilişkisinde işin anlamlılığının aracılık rolü
The meaningfulness of work in the relationship between managers' leadership behaviors and employees' quietly quitting intentions
  1. Tez No: 969290
  2. Yazar: VİCDAN BAYKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ŞEFİKA DOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin görev ve insan odaklı liderlik davranışlarının çalışanların sessiz istifa niyetleri üzerindeki etkisini ve bu ilişkide işin anlamlılığının rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. 2024-2025 yılında, Mersin ili merkez ilçelerinde özel sektörde çalışan 343 birey araştırma örneklemini oluşturmuştur. İlişkisel tarama modeli ve nicel araştırma deseni doğrultusunda yürütülen çalışmada, değişkenler arasındaki ilişkiler Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile analiz edilmiştir. Bulgular, görev ve insan odaklı liderlik davranışlarının işin anlamlılığını pozitif yönde etkilediğini; işin anlamlılığının ise liderlik davranışları ile sessiz istifa arasında kısmi aracılık rolü üstlendiğini göstermiştir. İşin anlamlılığı arttıkça çalışanların sessiz istifa eğilimi azalmaktadır. Modelin açıklayıcılığı, işin anlamlılığı için %46 (R²=0,46), sessiz istifa için %37 (R²=0,37) olarak bulunmuştur. Bu bulgular, çalışanların sessiz istifa eğilimlerinin büyük ölçüde liderlik algıları ve işin anlamına verdikleri değerle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bulgular incelendiğinde, liderlik yaklaşımlarının yeniden değerlendirilmesi ve çalışan bağlılığının güçlendirilmesi açısından katkı sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of managers' task-oriented and people-oriented leadership behaviors on employees' quiet quitting intentions, as well as the mediating role of meaningful work in this relationship. The research sample consists of 343 individuals employed in the private sector in the central districts of Mersin during the 2024–2025 period. Conducted within the framework of a relational survey model and a quantitative research design, the relationships between the variables were analyzed using Structural Equation Modeling (SEM). The findings revealed that task-oriented and people-oriented leadership behaviors positively affect meaningful work, while meaningful work partially mediates the relationship between leadership behaviors and quiet quitting. As the perception of meaningful work increases, employees' tendency toward quiet quitting decreases. The explanatory power of the model was found to be 46% for meaningful work (R² = 0.46) and 37% for quiet quitting (R² = 0.37). These results indicate that employees' quiet quitting tendencies are largely shaped by their perceptions of leadership and the value they attribute to meaningful work. Overall, the findings suggest that reassessing leadership approaches and enhancing employee engagement will contribute significantly to reducing quiet quitting behaviors.