1982 anayasasında yargının yürütmeye karşı bağımsızlığı
Independence of jurisdiction against to execution in 1982 constitution.
  1. Tez No: 211975
  2. Yazar: ERKAN KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde tümüyle uygulanması gereken yargı bağımsızlığının yürütmeye karşı nasıl sağlandığı ve yargı bağımsızlığı ile ters düştüğü anlaşılan düzenlemelerin Türk Yargı Sisteminin nasıl etkilediğinin ortaya çıkarılması, bu düzenlemelerin değiştirilmesi yolunda öneriler sunabilmektir. Demokratik ülkelerde hukuk devleti ilkesinin demokrasi ve temel haklarla birlikte oturmuş olduğundan, yargı bağımsızlığının gerek yasal düzeyde gerekse kurumsallaşma düzeyinde tesis edildiği görülmektedir. Çalışmalar neticesinde edinilen sonuç ise, yargının yürütmeye karşı bağımsızlılığının 1982 Anayasasındaki düzenlemeler ekseninde birçok eksik ve hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmayan hükümlerin var olduğudur. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması halinde 1982 Anayasası sisteminde yargının yürütmeye karşı bağımsızlığından söz etmek mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out that how the independence of the judiciary is provided against the executive function within the context of rule of law and how the regulations that goes against the rule of law effects Turkish Legal System and to make suggestions for changing these regulations. In democratic countries, since the rule of law is taken on with democracy and fundamental rights, the independence of the judiciary is established both in legal and institutionalization level. The result of the research is that, within the terms of the 1982 Constitution, there are a lot of defects and regulations that goes against the rule of law. In case of non-compliance with the necessary legal instruments it is impossible to say that there is a independence of the judiciary against the executive function in the system of 1982 Constitution.