1982 Anayasasında yargı bağımsızlığı
Constitution of 1982 indipendence of the Judiciary Law
  1. Tez No: 313220
  2. Yazar: SERKAN NUMAN BAYKOTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yargının son dönemde baktığı davaların ve tutuklu kişilerin nitelikleri göz önüne alındığında yargının olumlu veya olumsuz yönleri ile basında çok fazla yer aldığı görülmekte olduğu son zamanlarda, yargıya etkinin, baskının ve hakimler ile savcıların bağımsızlığının çok önemli olduğu bir zaman diliminde; 1982 Anayasasında Yargı Bağımsızlığı konulu çalışmamızı öncelikle hukuk devletinin tanımıyla yani devletinorganları olan yasama, yürütme ve yargının hukuka bağlı olarak çalışmasını gerektiğini anlatarak başladık. Türkiye'nin daha önceki anayasalarında yargı bağımsızlığının olup olmadığına değindik. Yargı kollarından askeri yargı kolunda bulunan askeri mahkemeler ve disiplin mahkemelerinin yargı bağımsızlığına dair ciddi tehlikeleri olduğundan bahsettik. Mahkemelerin bağımsızlığının; objektif, yasama, yürütme, yargı organına, çevreye ve basına karşı bağımsızlık ana başlıklarından oluştuğundan bahsettik. Bağımsızlıkla birlikte anılan ancak bağımsızlıktan farklı bir kavram olan hakimlik ve savcılık teminatına değindik. Yargı bağımsızlığının odağında bulunan HSYK'dan ve HSYK'ya yönelik eleştiriler ayrıca HSYK'nın nasıl olması gerektiği yönünde ki görüşlere yer verdik. Son olarak da yargı bağımsızlığı ile alakalı uluslar arası belgeleri çalışmamızın üçüncü bölümü yaptık.
Özet (Çeviri)
Qualifications of trials and the persons in custody given the positive or negative aspects of the judiciary is seen as involving too much in the press recently, the judiciary, the impact of oppression and the independence of judges and prosecutors is a very important time period, our work primarily on the Constitution of 1982 Independence of the Judiciary Law the definition of the state of the state organs, ie the legislative, executive and judiciary, depending on the operation of law, we began by explaining that. We addressed whether the independence of the judiciary in Turkey earlier constitutions. Judicial branches of the military arm of the judicial independence of military courts and disciplinary jurisdiction of the courts that we talked about the serious dangers. The independence of the courts; objective, the legislative, executive, judicial body, composed of the main titles of independence against the environment and we talked to the press. Mentioned along with the independence of judges and prosecutors, but the coverage touched on a different concept of independence. The focus of the independence of the Judiciary and the Judges and Prosecutors how Council should be organized in the direction that we have included views. Finally, the independence of the judiciary have made the third part of our work with the relevant international documents.