A structural approach to dead poets society
Ölü ozanlar derneğine yapısalcı bir yaklaşım
- Tez No: 211976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SABRİYE İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin bilimsel olarak ilgilendigi sey ve amacı `Ölü Ozanlar Dernegi' filminin Rus formalist ve folklorist Vladimir Propp'un `Morphology of the Folktale(1928)' isimli kitabında yer alan yöntem bilimi açısından, yapısal ve fonksiyonel olarak incelenmesidir. Böyle bir amaç yöntemsel analizin yapısal ve anlatımsal anlamıyla ilgilenen ve `Ölü Ozanlar Dernegi' filminin metne ait analize teorinin pratik olarak uygulanabilirligini takip eden saglam bir teorisel esasın gelismesini gerektirir. Bu tezin önemi, Vladimir Propp'un `Masalın Biçim Bilimi' isimli eserindeki yöntem bilimi olan bir arastırma ve degerlendirme prensibiyle, `Ölü Ozanlar Dernegi' filmine orijinal ve yeni model bir yaklasım yaratmasıdır. Formalism ve Vladimir Propp baslıklı birinci bölüm, Rus Biçimciligini ve Vladimir Propp'un Masalın Biçimbiliminde ki yöntemini genel teorik ve elestirel hususları yönünden tartısmaya açmaktadır. Ölü Ozanlar Dernegi'nin Yapısal ve Fonksiyonel Analizi baslıklı ikinci bölümde, Vladimir Propp'un Masalın Biçimbiliminde tartıstıgı teori ve Ölü Ozanlar Dernegi filmi kurgu yapısı arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları isaret eder.
Özet (Çeviri)
The scientific concern and the aim of the thesis constitute the structural and functional analysis of the film, Dead Poets Society according to Russian Formalist and folklorist Vladimir Propp?s methodology in his Morphology of the Folktale (1928). Such a purpose requires the development of a solid theoretical basis concerning narratological and structural implication of this methodological analysis, followed by the practical applicability of the theory to the textual analysis of the movie script of Dead Poets Society. The importance of the thesis is the creation of an original and new modality of approach to Dead Poets Society through one principle of research and evaluation, which is Vladimir Propp?s methodology in Morphology of the Folktale. Chapter 1, entitled Formalism and Vladimir Propp, brings into discussion the general theoretical and critical considerations of Russian Formalism and Vladimir Propp?s methodology in his Morphology of the Folktale. Chapter 2, entitled Structural and Functional Analysis of Dead Poets Society, points out the similarities and differences between Vladimir Propp?s theory that he discussed in Morphology of the Folktale and plot structure of the film, Dead Poets Society