Psikoteknik tepki testlerinin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesi
Performing psychotechnic reaction time tests on computer environment
  1. Tez No: 212004
  2. Yazar: HÜNKAR ÖZFIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada deneysel psikoloji açısından bilimsel geçerliliğe sahip sonuçlar elde edebilmek için psikoteknik tepki zaman testlerinin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda yapılan testlerde deney prosedürü, bilgisayar programı ve bilgisayara evrensel seri yolu (usb) bağlantı noktasından bağlı elektronik devre içeren cihaz kullanılmıştır. Testler sonucu elde edilen bulgular ile profesyonel psikoteknik test makinesinden elde edilen bulguların uyumluluğu incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda psikoteknik tepki zaman testlerinin bu cihaz ve program ile yapılabileceği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to perform reaction time tests on computer environment to get the results that have a scientific validity in terms of experimental psychology. For this purpose, a test procedure, a computer program and a device, which has an electronic circuit attached on usb connection point to computer, are used in performed tests. Compatibility of findings obtained on that tests, using professional psychotechnic test machine have been checked. At the end of evaluation, results showed us that psychotechnic reaction time tests can perform on this device and program.