Farklı ıekilde donatılmış yüksek performanslı betonarme kirişlerin burulma momenti etkisindeki davranışlarının deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Investigations of torsional behaviour of high performance reinforced concrete beams having different reinforcement arrangements under the pure torsion
  1. Tez No: 212046
  2. Yazar: ERTEKİN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HÜSEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yüksek performanslı betonların kullanımı giderek yaygınlasmasına ragmen, bu tür betonların özelikleri geleneksel betonların özelikleri kadar iyi bilinmemektedir. Gerçekten de, yürürlükteki yönetmeliklerde betonarme ve öngerilmeli beton yapıların hesap ve projelendirilmesinde kullanılan bagıntı, hüküm ve önerilerin çogu, basınç dayanımı yaklasık 50 MPa 'ya kadar olan betonlar üzerinde gerçeklestirilmis olan deneylerden elde edilen verileri temel almaktadır. Özellikle betonarmenin monolitik özeligi ve dogrusal elastik olmayan davranısı yüzünden son derece karmasık ve kesin çözümü olanaksız olan burulma etkisinin projelendirme kriterleri yüksek performanslı betonlar için ise yeterli degildir. Betonarme elemanların burulma momenti etkisi altındaki dayanımı; egilme, kesme ve basınç etkileri gibi diger etkiler altındaki dayanımlarından düsüktür. Süphesiz ki yüksek performanslı beton kullanımıyla betonarme elemanların burulma dayanımlarında artıs saglanabilmektedir. Ancak betonarme elemanların donatı düzeninin burulma dayanımlarını artırıp artırmayacagı pek iyi bilinmemektedir. Bu çalısmanın temel amacı betonarme kirislerin donatı düzeninin burulma dayanımları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla gerçeklestirilen çalısma bes bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde genel bilgiler verilmekte olup, ikinci bölümde çalısmanın amacı dogrultusunda donatı düzeni farklı yüksek performanslı betonarme kirislerin üretiminden, burulma deney düzeneginin olusturulmasından ve burulma deneylerinden bahsedilmektedir. Çalısmanın üçüncü bölümünde deneylerden elde edilen bulgular irdelenerek, burulma momentinin teorik hesabı için yapılan çalısmalardan bahsedilmektedir. Çalısmanın bütününden çıkarılabilecek sonuç ve öneriler dördüncü bölümde özetlenmekte olup bu bölümü besinci bölümdeki kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen sonuçlar; yüksek performanslı betonarme kirislerin farklı sekilde donatılması ile burulma davranıslarının degistigini göstermektedir. Bazı donatı düzeninin burulma dayanımını, bazılarının ise deformasyon davranısını degistirdigi görülmüstür. Ayrıca bu çalısmada teorik burulma momentinin tahmini için sunulan bagıntıların, literatürdeki bagıntılarla karsılastırılarak, deney sonuçlarıyla uyumlu oldugu görülmüstür. Anahtar Kelimeler : Yüksek Performanslı Beton, Burulma, Basit Burulma, Burulma Momenti, Farklı Donatılmıs Kirisler
Özet (Çeviri)
Although high performance concrete (HPC) is commonly used, its properties are not known as much as the properties of ordinary concrete. Indeed, most of equations, rules and suggestions given in codes used in the design of reinforced concrete and prestressed concrete structures are developed from the data obtained from experimental studies made on concrete that have a strenght of less then about 50 MPa. Especially, the reason of the monolotical structure and non-lineer-elastic behaviour of concrete, the equations used for design, aren?t convenient for the HPC members. Most structural members have been affected by torsional effects for the reasons of the nonsimetrical loadings and structural geometries. Genarally these effects are not effective as much as the other sectional effects in a member. Torsional resistance are able to increased by using HPC. But, the main purpose of these study is to investigate of whether torsional resistance is able to increased or not by using different reinforcement. The study consists of five chapters. In the first chapter, genereal information is presented. In second chapter, experimental setup, producing high performance reinforced conrete beams and torsion mechanism are desciribed. In the third chapter, experimental findings are presented by graphics and photos, some examines are realized on findings, and a new approximation is presented to predict torsional moment in this chapter. The conclusions drawn from the results of this study and suggestions are presented in fourth chaper. This last chapter is followed by the list of refences. The conclusions obtained from this study showed that, different reinforcement arrangements change the behaviour of the HPC in pure torsion. While some arrangements are change the strength and another some are change the deformation behaviour. Furthermore, a new formulation is proposed to predict the torsional moment capacity of beams made of HPC. Key words : High Performance Concrete, Torsion, Pure Torsion, Torsional Moment, Reinforcement Arrangement.