İlköğretim 5. sınıf kuvvet ve hareket ünitesine yönelik 5E modeline göre geliştirilen rehber materyallerin etkililiklerinin belirlenmesi
Determining effectiveness of guided materials about force and motion unit based on the 5E model for elementary students
  1. Tez No: 212058
  2. Yazar: TUNCAY ÖZSEVGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji öğretim programında yer alan Kuvvet ve Hareket ünitesine yönelik 5E modeline göre öğrenci ve öğretmen rehber materyalleri geliştirmek ve bu materyallerin etkililiklerini değerlendirmektir.Yarı-deneysel yöntem kullanılarak 5. sınıf ?Kuvvet ve Hareket? ünitesinin kazanımlarına yönelik yedi 5E etkinliğini ve bir teknoloji tasarımı etkinliğini içeren öğretmen ve öğrenci rehber materyalleri geliştirilmiştir. Geliştirilen rehber materyallerin pilot uygulamaları 5. sınıfta öğrenim gören 14 öğrenci ve bir sınıf öğretmeni ile yapılmıştır. Esas uygulama, farklı ilköğretim okullarının 5. sınıflarında öğrenim gören 37 deney grubu öğrencisi ve 34 kontrol grubu öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri; Kuvvet ve Hareket Ünitesi Kavramsal Anlama Testi (KUHKAT), Kuvvet ve Hareket Ünitesi Başarı Testi (KUHBAT), Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Anketi (FETA), Fen ve Teknoloji Etkinlikleri Tutum Anketi (FETTA), BORAN, yarıyapılandırılmış sınıfiçi gözlemler ve öğrenci ve öğretmen mülakatları ile toplanılmıştır. Elde edilen nicel veriler; Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U-Testi, bağımlı t-testi, bağımsız t-testi ve ANOVA ile analiz edilirken rehber materyallerin kalıcılığa etkisi Tekrarlı Ölçümler Analizi ile araştırılmıştır. Nitel veriler ise nitel teknikler kullanılarak analiz edilmişlerdir. 5E modeline göre geliştirilen rehber materyaller; harekete başlamak için kuvvetin gerekliliği (%36,1), kuvvetin harekete geçirme etkisi (%72,2), mıknatıslarda aynı kutupların etkileşimi (%75), mıknatıslarda zıt kutupların etkileşimi (%77,5), mıknatısların bölünebilirliği (%75) kavramlarında kavramsal değişimi gerçekleştirmiş ve bu değişimlerinin kalıcı olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop the guided materials for the 5th grade students and their teachers about ?Force and Motion? unit based on the 5E model and to evaluate their effectiveness in terms of variables (conceptual change, achievement, attitude etc.). The quasi-experimental research design was used. Student and teacher guided materials included seven 5E activities and one technological design activity developed by the researcher based on the objectives of the 5th grade ?Force and Motion? unit. Pilot study included 14 fifth grade students and their teacher. The main study was carried out 37 fifth grade students (treatment group) and 34 fifth grade students (control group). The data were gathered by means of the Force and Motion Conceptual Understanding Test (KUHKAT), Force and Motion Achievement Test (KUHBAT), Science and Technology Attitude Questionnaire (FETA), Science and Technology Activities Attitude Questionnaire (FETTA) and BORAN. In addition, semistructured classroom observations and student and teacher interviews were also done. Wilcoxon Signed Rank Test, Mann Whitney U-Test, Independent-Samples T-Test, Paired- Samples T Test, F-Test were used to analyze the quantitative data and effectiveness of the guided materials was investigated by the Repeated Measurement Test. In addition qualitative techniques also were used. The materials used in this study were not only successful in achieving positive conceptual changes such as force is necessary for a motion (%36,1), effect of the force to the motion (%72,2), interaction of same poles (%75) and different poles in magnets (%77,5) but also in providing students to retain these concepts in their long term memory.