Merkezi çelik çaprazlı perde türlerinin etkinliğinin doğrusal olmayan statik itme analizi ile incelenmesi
The determination of the effects of concentially bracing of steel frames by nonlinear statical pushover analysis
- Tez No: 212108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemizde sıkça meydana gelen yıkıcı depremler, yapılarımızın deprem sonrası gösterecegi davranısların bilinmesi gerekliligini ortaya koymaktadır. Deprem Mühendisliginde son yıllarda meydana gelen gelismeler bu konuda gerçege yakın fikir vermektedir. Dogrusal olmayan analiz yöntemleri ile yapıların deprem etkisi altındaki davranısları daha gerçekçi bir sekilde belirlenebilmekte, daha ekonomik tasarım yapmak mümkün olabilmekte ve yapıların olası bir deprem etkisi altında performansları belirlenebilmektedir. Dolayısıyla gerçeklestirilen bu çalısmada, örnek olarak seçilen bir çelik yapı için merkezi çelik çaprazlı perde türlerinin etkinliginin dogrusal olmayan statik itme analizi (pushover analysis) ile incelenmesi amaçlanmıstır. Bu çalısma kapsamında, depremin yapı elemanlarında meydana getirecegi etkiler ve bunun sonucunda belirlenecek yapısal performans seviyelerinin belirlenmesinde kullanılan FEMA-356 ve ATC-40'daki yöntemler incelenmekte, çelik çerçeve türü yapı örnekleri artımsal itme yöntemiyle verilmektedir. Bu çalısma, toplam 4 bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde konunun tanımı yapılmakta, bu konuda yapılmıs çalısmalar ve çalısmanın amacı açıklanmaktadır. kinci bölümde performans kavramına dayalı tasarım ve degerlendirmede kullanılan tanım, kavram ve parametreler açıklanmaktadır. Ayrıca Mart 2007'de yürürlüge giren yeni deprem yönetmeligine deginilmektedir. Üçüncü bölümde artımsal itme yöntemiyle, yukarıda tanımlanan bir çelik yapının analizi için veri girisi ve analiz sonuçları ile elde edilen bulgular verilmektedir. Dördüncü bölümde ise çalısmanın tamamından çıkarılan sonuç ve öneriler yer almaktadır. Son olarak da kaynaklar listesi verilmektedir. Anahtar Kelimeler : Performansa Dayalı Tasarım, Dogrusal Olmayan Statik tme Analizi, Çelik Çerçeve Yapılar, Merkezi Çelik Çaprazlar
Özet (Çeviri)
High frequency in experiencing the hazardous earthquakes in Turkey obliges to guess the structural behaviour of the building stock and effects of eartquake after earth shakings. Technical developments in earthquake engineering, especially in recent years, give more chances to forecats those effects in high accuracy. The behaviour and the performance of buildings under earthquake effects can be considered and economical design can be performed by nonlinear methods. The main goal of this study is to predict and to determine the effects of concentically bracing of building frames against seismic actions by the use of ?Nonlinear statical pushover analysis?. In this study methods in FEMA-356 and ATC-40 codes will be discussed those are used to guess earthquake effect on a given steel constructed building members and trying to determine structural performance of the building going under the eartquake action, further. This paper is composed of four main chapters. In first chapter there is a simple description and main concept of the study and some other sample studies have been achieved related with this case. In next chapter the parameters and notations will be used in the foregoing performance based design and check study works are given. Third chapter gives the data input for the incremental pushover method applied on a steel constructed model and the analysis output. In the 4 th chapter the result that have collected from this study and final conclusions are given. Literature references will be at the last pages. Key Words : Performance Based Design, Nonlinear Pushover Analysis, Steel Frame Structures, Steel Braces