Lamiaceae familyasına mensup bazı baharat bitkilerinin antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
The determination of antimicrobial effects of some spices plants of Lamiaceae
- Tez No: 212332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu arastırmada, Origanum vulgare, Salvia officinalis, Rosmarinus officinalis, Mentha piperita bitkilerine ait uçucu yağlar mikrodilüsyon yöntemi ile Bacillus cereus ATCC 14579, Escherichia coli ATCC 25922, Salmonella typhimurium ATCC 14028, Staphylococcus aureus ATCC 25923 bakterileri üzerinde denenmistir. Uçucu yağlara karsı en hassas bakteri E. coli ve en dayanıklı bakteri S. typhimurium'dur. S.officinalis uçucu yağının B. cereus'a, R. officinalis uçucu yağının E. coli ve S. aureus'a, M. piperita uçucu yağının E. coli ve B. cereus'a, O. vulgare uçucu yağının E. coli, B. cereus, S. typhimurium ve S. aureus'a karsı kuvvetli antimikrobiyal etki gösterdiği görülmüstür. Tüm bitkilerin uçucu yağları antimikrobiyal etki göstermistir ancak en etkili olan O. vulgare uçucu yağıdır. ANAHTAR KEL?MELER: Lamiaceae, Uçucu yağlar, Bakteriler, Mikrodilüsyon, Antimikrobiyal etki.
Özet (Çeviri)
In this research, the essential oil of Origanum vulgare, Salvia officinalis, Rosmarinus officinalis and Mentha piperita plants were tested against Bacillus cereus ATCC 14579, Escherichia coli ATCC 25922, Salmonella typhimurium ATCC 14028, Staphylococcus aureus ATCC 25923 by using the microdilution method. The most sensitive bacterium was E. coli and most resistant was S. typhimurium. The essential oil of S. officinalis showed strong antimicrobial activity against B. cereus, the essential oil of R. officinalis showed strong antimicrobial activity against E. coli and S. aureus, the essential oil of M. piperita showed strong antimicrobial activity against E. coli and B. cereus, the essential oil of O. vulgare showed strong antimicrobial activity against E. coli, B. cereus, S. typhimurium and S. aureus. All essential oils were effective but O. vulgare essential oil showed an important activity. KEY WORDS: Lamiaceae, Essential oils, Bacteria, Microdilution, Antimicrobial activity.