Broyler yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan aydınlatma programlarının verim performansları ve karkas özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of widely used lighting programs in broiler production with respect to performance and carcas properties
- Tez No: 212338
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YETİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu arastırmada, broyler yetistiriciliginde yaygın olarak uygulandıgı bilinen 4 farklı aydınlatma programının (AP), verim performansları, kesim ve nihai ürün olan karkas özellikleri üzerine etkileri incelenmistir. AP 1 ( 1-2 gün: 20 lüks, 23 saat; 3-42 gün, 5 lüks, 23 saat), 2 ( 1-3 gün: 20 lüks, 23 saat; 4- 10 gün: 5 lüks, 8 saat; 11-15 gün: 5 lüks 12 saat; 16- 21 gün: 5 lüks 8 saat; 22-35 gün: 5 lüks, 18 saat; 36-42 gün: 5 lüks, 23 saat ), 3 ( 1-3 gün: 20 lüks, 23 saat; 4-42 gün: 5 lüks, 16 saat ) ve 4 ( 1-3 gün: 20 lüks, 23 saat; 4-10 gün: 20 lüks, 18 saat; 11-15 gün: 5 lüks, 8 saat; 16-21 gün: 5 lüks, 12 saat; 22-28 gün: 5 lüks, 16 saat; 29-42 gün: 5 lüks, 18 saat ) olarak uygulanmıstır. Deneme, her tekerrürde 30 adet civciv olmak üzere, 4 AP birer kompartımanda, 2 cinsiyet ve 4 tekerrür olmak üzere 32 alt grupta, toplam 960 adet piliç ile yürütülmüstür. Elde edilen sonuçlara göre; kesim canlı agırlıgı (CA) üzerine AP etkisi önemsiz bulunmustur. Canlı agırlık artısı (CAA) bakımından ise 1-10. ve 11-29. günlerde 4.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of 4 different lighting programs (LP) which are widely used in broiler rising on production performances and some carcass parts weight and ratio which are being the ultimate yields have been studied. LP are applied like first (1-2 day: 20 lux, 23 h; 3-42 day, 5 lux, 23 h), 2th ( 1-3 day: 20 lux, 23 h; 4- 10 day: 5 lux, 8 h; 11-15 day: 5 lux 12 h; 16-21 day: 5 lux 8 h; 22-35 day: 5 lux, 18 h; 36-42 day: 5 lux, 23 h ), 3th ( 1-3 day: 20 lux, 23 h; 4-42 day: 5 lux, 16 h ) and 4th ( 1-3 day 20 lux, 23 h; 4-10 day: 20 lux, 18 h; 11-15 day: 5 lux, 8 h; 16-21 day: 5 lux, 12 h; 22-28 day: 5 lux, 16 h; 29-42 day: 5 lux, 18 h ) programs. In the experiment, as each of 4 LP in one compartment, four replicate of each sex and each replicate having 30 birds, totally 960 chick were used. According to the results obtained; live weight (LW) at slaughtering age were not effected significantly by LP. For Live weight gain (LWG), between 1-10th and 11-29th days, the differences between 4th LP group and the others were found significant (p< 0.05). However, these significant differences have not been found at slaughtering age.