Broyler yemine 42 gün boyunca AFB1 katılarak oluşturulan deneysel aflatoksikozisde ısırgan tohumu (u. dioica l seed) ekstraktının koruyucu etkinliğinin araştırılması
Investigation of the protective effect of u. dioica l seed extract in experimental aflatoxicosis by adding AFB1 to broiler feed for 42 days.
  1. Tez No: 681236
  2. Yazar: ERHAN AYNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aflatoksikozis; hayvanlarda önemli ekonomik kayıplara neden olan ve insan sağlığını tehdit eden aflatoksin (AF) kaynaklı bir mikotoksikozisdir. Yapılan çalışmalarda ısırgan otunun (Urtica dioica) immunomodülatör, antioksidan ve antikanserojenik etkileri başta olmak üzere birçok farmakolojik etkileri ortaya konulmuştur. Ancak, broyler yetiştiriciliğinde, ısırgan tohumu eksraktının (UDS) kronik aflatoksikozise karşı koruyucu etkisiyle ilgili bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Sunulan bu çalışmada, broyler yemine 42 gün boyunca aflatoksin B1 (AFB1) katılarak oluşturulan deneysel aflatoksikozisde UDS ekstraktının koruyucu etkinliği, histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırıldı. Bu amaçla, toplam 32 broyler civciv, her biri 8'erli 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu; normal broyler yemi, UDS grubu; 30 ml/kg UDS ekstresi katılmış yem, AFB1 grubu; 1mg/kg AFB1 ilave edilmiş yem, AFB1+ UDS grubu; 1mg/kg AFB1 + 30 ml/kg ısırgan otu tohumu ekstresi ilave yem ile beslendi. Kırk iki günlük deneme sonunda nekropsileri yapılan broylerlerden biyokimyasal ve histopatolojik analizler için örnekler alındı. Biyokimyasal olarak AFB1 grubunda; karaciğer ve serum SOD, GSH-Px, CAT, TAS ve BcL-2 düzeyleri kontrol grubuna göre düşük iken TOS ve kaspaz-3 seviyeleri ise yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aflatoxicosis is a mycotoxicosis caused by aflatoxins in animals and humans. Aflatoxicosis causes important economic losses in animals and threat human healt. The aim of this study was to investigate the protective and antioxidant properties of U. dioica seeds (UDS) extract against chronic aflatoxicosis in broiler chickens. The preventive potential and antioxidant capacity of the UDS extract was evaluated by liver histopathological changes, measuring antioxidant defense systems in liver and serum of broiler. Thirty two broiler chickens were randomly divided into four experimental groups: Control, UDS extract treated, AFB1 treated and AFB1+UDS extract treated. Broilers in Control and UDS extract treated groups were fed with a diet without AFB1, AFB1 and AFB1+UDS extract treated groups received approximately 1 mg of AFB1/broiler/total for forty-two days. AFB1+UDS extract groups also received of 30 ml/kg UDS extract as supplementation diet for 42 days. At the end of the trial, samples for biochemical and histopathological analyzes were taken from the broilers undergoing necropsy. Biochemically, in the AFB1 group; while liver and serum SOD, GSH-Px, CAT, TAS and BcL-2 levels were lower than the control group, TOS and Caspase-3 levels were high (p 0.05).