Kompozit döşemelerde kayma bağlayıcısı olarak eksismik çeliğinin kullanılabilirliği
Usage of proseismic steel as shear connector in composite slabs
  1. Tez No: 212428
  2. Yazar: MEHMET ALPASLAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkemiz, büyük şehirlerinin neredeyse tamamı deprem kuşağı içinde yer alan bir coğrafyada yer almaktadır. Bu yüzden, depreme karşı yüksek taşıma kapasitesi, rijitliği ve sünekliğiyle diğer yapı elemanlarına göre daha güvenli olan kompozit yapı elemanlarının kullanımı sürekli artmaktadır. Ülkemizde kompozit elemanlar genellikle çelik veya betonarme yapıların kiriş ya da döşemelerinde kullanılmaktadır. Kompozit döşeme ve kirişlerde çelik ve betonun birlikte hareketini sağlayan en önemli eleman kayma bağlayıcılarıdır. Kayma bağlayıcıları beton ile çelik arasında oluşabilecek kaymayı önlemek ve beton plağın şekil değiştirmeden dolayı çelik elemanlardan ayrılmasını önlemek için kullanılır. Kompozit kiriş ve döşemelerde şimdiye kadar farklı ebat ve şekillerde birçok malzeme kayma bağlayıcısı olarak denenmiştir. Günümüzde en çok kullanılan kayma bağlayıcısı türü hızlı imalatından dolayı başlıklı saplamalardır. Bu çalışmada, ülkemizde üretilmeyen başlıklı saplamalara alternatif olarak aynı boyda kesilmiş eksismik donatı çeliğinin kullanılabilirliği deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Bu amaçla, kompozit döşemelerde eksismik çeliğinin ve başlıklı saplamaların kullanıldığı sekiz adet itme-çıkarma (push-out) deneyi yapılmıştır. Deneysel bölümde farklı beton döşeme yüksekliğinde, farklı sayı ve dizilişteki kayma bağlayıcılı toplam 16 adet numune üzerinde 8 adet itme-çıkarma (push-out) deneyi yapılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile eksismik çelikli numunelerle başlıklı saplamalı numuneler karşılaştırılmıştır. Yapılan analitik çalışmada da, deney numuneleri farklı standartlara göre değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Aynı numuneler gerçek boyutlarında ve aynı mekanik özellikleri girilerek SAP 2000 programında katı model olarak çözülmüştür. Son bölümde ise, elde edilen deneysel ve analitik sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve öneride bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kompozit döşeme, Kompozit kiriş, itme-çıkarma (pushout) deneyi, kayma bağlayıcısı, eksismik donatı çeliği, başlıklı saplama, katı modelleme
Özet (Çeviri)
Nearly all metropolies of our country are in the region of earthquake zone. Therefore, usage of composite structures which are more safer than the other structural systems to earhquakes because of high bearing capacity, rigidity and ductility, increases permanently. In our country composite members generally used as composite beam or composite slab in the steel or reinforced concrete structures. The most essential element in composite beams and composite slabs is shear connectors. Shear connectors are used to avoid potential slippings between steel and concrete and slippings due to deformations on concrete plate. Many materials having different shapes and dimensions are tested as shear connectors. Headed stud shear connectors are commonly used to ensure composite action due to its fast manufacture. In this study, availability of proseismic steel manufactured in the same lenght as headed studs is investigated. For this purpose, 8 push-out tests accomplished to the composite slabs in which proseismic steels and headed studs are used. In the experimental section, 8 push-out tests performed on 16 specimens with different slab height, different number and arrangement of shear connectors. By the analysis of data obtained from the tests, proseismic and head studded specimens are compared. In the analytical study, test specimens are investigated by different standarts. Same specimens are analysed in SAP 2000 program as solid models with their real dimensions and same mechanical properties. In conclusion section, obtained experimental, analytical results are compared and analysed and suggestions are presented. KEY WORDS: Composite slab, composite beam, push-out test, shear connector, proseismic steel, headed stud, solid modelling