Farklı gelişme safhalarında uygulanan farklı sulama seviyelerinin şeker pancarı verimi üzerine etkileri
The effects of different irrigation levels applied at different growing stages on sugarbeet yield
  1. Tez No: 212453
  2. Yazar: SİNAN SÜHERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Konya Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü deneme arazisinde 2005 ve 2006 yıllarında yürütülmüştür Çalışmada, şeker pancarının vejetatif gelişme, kök şişirme ve olgunlaşma dönemleri dikkate alınarak dönem atlamalı ve dönem içi kısıntı içeren sulama konuları planlanmış, şeker pancarının su ? verim ilişkileri ve kısıntılı sulama imkanları araştırılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda en yüksek kök verimi her iki yılda da bitki su ihtiyacının tam karşılandığı tanık konudan elde edilmiştir. Şeker verimi ise 2005 yılında yine tanık konudan, 2006 yılında ise vejetatif gelişme ve kök şişirme dönemlerinde tam sulanıp olgunlaşma döneminde ise %25 kısıntı yapılan konudan (VMR25) elde edilmiştir. Toplam büyüme mevsimi için su verim tepki etmeni (ky) 2005 yılında 0.96, 2006 yılında 1.09, her iki yıl için ise 1.11 olarak belirlenmiştir. Dönemsel ky değerleri ise 2005 ve 2006 yıllarında sırasıyla vejetatif gelişme periyodu için 1.81 ve 1.23, kök şişirme dönemi için 0.82 ve 0.97, olgunlaşma dönemi için ise 1.21 ve 1.07 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre şeker pancarının su kısıntısına en hassas döneminin vejetatif gelişme dönemi, su kısıntısına hassasiyetin en düşük olduğu dönemin ise kök şişirme dönemi olduğu belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Şeker pancarı, Kısıntılı sulama, Kök ve şeker verimi, Su ? verim ilişkisi, Verim tepki etmeni, Konya
Özet (Çeviri)
This study was conducted in experiment fields of Konya Soil and Water Resources Research Institute at 2005 and 2006 years. Possibilities of deficit irrigation and water ? yield relationship of sugar beet were investigated by planning different irrigation programs at vegetative growth, root swelling and ripening period of sugar beet. The study was conducted at randomized block with three replacement. As a result of the study, highest root yield was obtained from full irrigated control treatment in both years. Highest sugar yield was obtained from full irrigated control treatment in 2005 and from the treatment (VMR25) that is full irrigated at vegetative growth and swelling period but exposured deficit irrigation at ripening period (75% of a full irrigation) in 2006. For whole growth period, yield response factor (ky) was determined as 0.96 and 1.09 in 2005 and 2006 respectively. Ky for individual growth periods was determined as 1.81 and 1.23 for vegatative growth period, 0.82 and 0.97 for swelling period and 1.21 and 1.07 for ripening period in 2005 and 2006 respectively. According to results obtained from this study, it was determined that sugar beet is most sensetive to water deficit at vegatative growth period and is not sensetive to water deficit at swelling period. Keywords : Sugar beet, Deficit irrigatin, Root and sugar yield, Water ? yield relationship, Yield response factor, Konya