Süne ve kımıl emgili buğday tanelerinin sortex cihazı ile ayrılması üzerine bir araştırma
A reseacrh to separate sunn bug damaged wheat with sortex
  1. Tez No: 212456
  2. Yazar: SİNEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu arastırmada üç farklı süne-kımıl (E. intergriceps and A. rostrata) hasar oranı (%7) olan bugdaylar (Bezostaya-1), sortex elektronik renk ayırıcı cihazında ayıklanmaya tabi tutulmustur. Üç farklı emgi seviyesinde gruplandırılan bugdaylardan ayırma öncesi ve sonrası alınan örnekler ile bunlardan elde edilen unlar üzerinde bazı fiziksel, kimyasal ve teknolojik analizler yapılmıstır. Aynı numunelerin unlarından ekmek denemeleri yapılmıstır. Elde edilen ekmeklerin fiziksel ve duyusal özellikleri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this research the wheats (Bezostaya-1) which were sorted into three different damage rates (< %3, %3-7, >%7 ) and their demaged kernels by sunn bugs (E. intergriceps and A. rostrata) were separeted by the means of sortex color seperator. Some qualitative and quantitative analysis were made on the wheat material before and after the separation on three sort of samples. Bread is produced with the same flour samples and some physical and sensory properties of produced breads were determined.