Flor içeren salen tipi ligand ve metal kompleks sentezleri katalizör olarak kullanımının araştırılması
Synthesis of fluorine substitued salen type ligands and their metal complexes and investigation of using as a catalysts
- Tez No: 212541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Salisiletilendiamin türevleri (salen) ve geçis metalleriyle hazırlanan metal kompleksleri organik moleküllerin çesitli dönüsümlerinde faydalı katalizörler olarak bilinirler. Özellikle fonksiyonel grup içermeyen olefinlerin katalitik asimetrik epoksidasyonlarında basarıyla kullanılmaktadır. Trans-1,2-diaminosiklohekzan türevlerinin mangan (III) kompleksleri en tanınmıslarından olup iodosilbenzen, sodyum hipoklorit veya hidrojenperoksitin oksijen kaynagı olarak kullanıldıgı aklenlerin enantiyo seçici epoksidasyonlarında basarıyla kullanılmaktadır. Bu çalısmada, N,N'- bis(2-hidroksi-1-naftaldehit)-1,2-fenilendimin, N,N'-bis(2-hidroksi- 3-metoksi-benzaldehit)-1,2-fenilendimin, N,N'-bis(2-hidroksi-4-metoksibenzaldehit)- 1,2-fenilendimin, (R,R)-N,N'-bis(2-hidroksi-5-triflorometoksibenzaldehit)- 1,2 siklohekzandimin, (R,R)-N,N'-bis(2-hidroksi-1-naftaldehit)-1,2- siklohekzandimin, N,N'-bis(2-hidroksi-5-triflorometoksi-benzaldehit)-1,2- fenilendimin gibi altı yeni salen tipi ligant sentezlenmistir. Sentezlenen ligantların Cu(II), Ni(II) ve Mn(III) kompleksleri hazırlanarak ligant ve metal komplekslerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve tek kristal X-ısınları gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıstır. Anahtar Kelimeler : Schiff bazı, salen, epoksidasyon, katalizör
Özet (Çeviri)
Salicylethylenediamine derivatives(salen) and their complexes with transition metals are known, as is their ability to catalyse several transformations of organic molecules. Especially notable has been their use in catalytic asymmetric epoxidation of non-functionalized olefins. The best known and most useful is manganese (III) complexes derived from trans-1,2-diaminocyclohexane has successfully been used in enantioselective epoxidation of alkenes using iodosylbenzene, sodium hypochlorite and hydroperoxides as oxygen sources. In this study, six new salen base type ligands N,N?-bis(2-hydroxy-1-naphtaldeyde)-1,2- phenylendimin, N,N?-bis(2-hydroxy-3-metoxy-benzaldimin)-1,2-phenylendimin, N, N?-bis(2-hydroxy-4-metoxy-benzaldimin)-1,2-phenylendimin, (R,R)-N,N?-bis(2- hydroxy-5-trifluoromethoxy-benzaldimin)-1,2-phenylendimin, (R,R)-N,N?-bis(2- hydroxy-1-naphtaldehyde)-1,2-phenylendimin, N,N?-bis(2-hydroxy-5-trifluoro methoxy-benzaldehyde)-1,2- phenylendimin were synthesized. Cu(II), Ni(II) and Mn(II) complexes of the synthesized ligands were prepared and structures of the ligands and the complexes have been characterized by elemental analysis, IR, 1H NMR and single crystal X-ray spectroscopy. Key Words : Schiff base, salen, epoxydation, catalyst