Soya fasulyesi küspesi ve bitkisel yağ kaynakları karışımlarının birlikte kullanımlarının nil tilapyalarında (Oreochromis niloticus Linnaeus, 1758) büyüme parametreleri, aminoasit ve yağ asitleri kompozisyonları üzerine etkileri
The effects of combined use of soybean extract and mixture of several plant oils on the growth parameters and whole body and tissue amino acids and fatty acid compositions in juvenile nile tilapia (Oreochromis niloticus Linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 465191
  2. Yazar: LEYLA ALMILA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, kontrol yemi balık unu ham proteini ve yağının sırasıyla %50'sinin soya fasulyesi küspesinden karşılandığı ve balık yağının da %60, %80 ve %100 oranlarında, soya, kanola ve keten tohumu yağları karışımından (1:1:1) oluşan yemler kullanılmıştır. Aynı protein ve yağ seviyelerine sahip bu dört farklı deneme yemi 90 gün süresince genç Nil Tilapyalarına (her tanka 16,24±0,66 g ortalama başlangıç ağırlığa sahip 25 balık) günde 2 kez olmak üzere eşit miktarlarda toplam tank biomas ağırlığının %4'ü oranında verilmiştir. Büyüme parametreleri açısından gruplar arasında herhangi bir istatistiksel farklılık oluşmamıştır (P>0,05). L-lizin ve DL-metiyonin katkısının genç Nil Tilapyalarında büyüme için etkin bir şekilde kullanıldığı anlaşılmaktadır. Balık tüm vücut ve doku yağ asitleri kompozisyonları bazı yağ asitleri sınıfları hariç yem yağ asitleri ile benzerlik göstermekle beraber soya küspesi ve bitkisel yağ karışımları içeren yemlerle beslenen gruplarda DHA' nın korunduğu buna karşın EPA' nın ise enerji kaynağı olarak kullanıldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, diets in which 50% of the fish meal crude protein were replaced by soybean extract along with 60, 80 and 100% of fish oil replacement by mixture of soy, canola and linseed oils (1:1:1), were used in the study. Four iso-nitrogenous and iso-energetic experimental diets were fed to juvenile Nile tilapia twice in equal portions at a fixed rate of 4 % BW.d-1 for 90 days. There were no statistical difference (p>0,05) among dietary treatments in terms of measured growth parameters. L-lysine and DL-methionine used in these diets were effectively used for growth in juvenile Nile tilapia. Although whole body and tissue fatty acid compositions mimicked the feed fatty acids, except for several fatty acid classes, it was understood that DHA was probably deposited whereas EPA was used for energy production in fish fed diets supplemented with soybean extract and increasing amount of plant oil mixture.