Sivas ili alabalık işletmelerinin durumu, sorunları ve çözüm önerileri
The status, problems and possible solutions of trout farms in Sivas province
  1. Tez No: 212620
  2. Yazar: BURHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu arastırma, Sivas li genelinde Gökkusagı Alabalıgı üretimi yapan isletmeleri kapsamaktadır. Çalısmanın amacı, Gökkusagı Alabalıgı isletmelerinin sosyo-ekonomik özelliklerini, yıllık faaliyet sonuçlarını ve sorunlarını tespit etmektir. Ayrıca, sorunlara çözüm önerileri sunulmustur. Arastırmada kullanılan veriler tam sayım yöntemi kullanılarak 14 isletmeden anket yöntemi ile elde edilmistir. ncelenen isletmelerin % 14,28 dag etegi, %35,71 açık arazi ve %50,01vadi arasında alabalık üretimi yapmaktadırlar. sletmelerin %85,72 sahıs, %7,14 adi ortaklık, %7,14'ü kamu kurulusudur. ncelenen isletmelerde isletme basına düsen aktif sermaye 108.648,46.- YTL olup, aktif sermaye içerisinde en büyük payı %35,63 pay ile bina ve havuz sermayesi olusturmaktadır. sletme masrafları 36.628,68.-YTL, üretim masrafları 38.460,11,-YTL olarak hesaplanmıstır. sletme masrafları içerisinde en büyük payı %51,48' lik pay ile yem giderleri almaktadır. ncelenen isletmelerde rantabilite % 5,85 olarak tespit edilmistir. Anahtar Kelimeler : Sivas li, Gökkusagı Alabalık sletmeleri, Yapısal Özellikler, Ekonomik Yapı
Özet (Çeviri)
This study includes the farms producing Rainbow Trout in Sivas. The aims of the study were to determine the socioeconomic characteristics, annual operation results and the problems of the rainbow trout farms. In addition, solution recommendations were put forward to problems. The date used in this study were obtained from 24 farms by using whole counting method via survey. The percentage of the investigated farms on the skirts of a mountain is 14,28 %, the percentage of the farms in an open land is 35,71% and the percentage of those in a valley is 50,01%. The percentage of the farms owned by person , ordinary partnership, and public area, 85,72%, 7,14% , and 7,14%, respectively. Active capital is YTL 108.648,46 for each farms of the investigated farms. The building and pool capitals constitute the biggest proportion of the active capital by 35,63% managerial expenses and production costs were calculated as YTL 36.628,68 and YTL 38.460,11, respectively. Fodder expenses with 51,48% contitutes the biggest portion of the management expenses. The rantability was determined as 5,85%. Key Words . Sivas Province, Rainbow Trout Farms, Structural Properties, Economic Structure.