XML veri tabanı için tavlama benzetimi ve genetik algoritma tabanlı sorgulama
Simulated annealing and genetic algorithm based querying for xml databases
- Tez No: 212651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada tavlama benzetimi ve genetik algoritma tabanlı XML sorgu iyileştirmesi gerçekleştirilmiştir. XML sorgulamada, sorgu ağacında yer alan düğümlerin birleştirilmesi sıklıkla yapılmaktadır. Sorgu çalıştırma planı oluşturulurken, düğümlerin birleştirilme sıralaması, sorgu maliyetini belirleyen en önemli etkendir. Bu çalışmada, düğümlerin sıralaması genetik algoritma ve tavlama benzetimi algoritmaları ile yapılarak iki algoritmanın sonuçları karşılaştırılmıştır. Uygulama C# 2.0 dili ile hazırlanmış ve açık kaynak Timber XML Veritabanı Yönetim Sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmaların sonucunda, klasik yöntemlere göre daha basit şekilde uygulanabilen tavlama benzetimi ve genetik algoritma yöntemlerinin XQuery iyileştirmesinde başarılı oldukları görülmüştür. Anahtar Kelimeler : XML, XQuery, Sorgu İyileştirme, Birleştirme Sıralaması, Genetik Algoritma, Tavlama Benzetimi, en uygun şekle sokma, Sistem-R, Çalı Ağacı, SQL, Veri Sorgulama, Timber
Özet (Çeviri)
In this study, simulated annealing and genetic algorithm based XML querying has been implemented. In the XML query, joining all nodes in the query tree have been done regularly. During constructing query execution plan, the join order of nodes is the most important factor to determine the cost of the query. In this study, the join order of the nodes have been done with genetic and simulated annealing algorithms, and the results of both algorithms have been compared. Application has been developed using C# 2.0 language and implemented using the open source Timber XML database management system. In the experimental results it has been showed that simulated annealing and genetic algorithms which are implemented more easily than classical methods have been successfully applied for optimization of XML query. Key Words : XML, XQuery, Query Optimization, Join Order, Genetic Algorithm, Sımulated Annealıng, System-R, Bushy Tree, SQL, Querying Data, Timber