İçerisinde boylamasına kanatçıklar yerleştirilmiş kare kesitli eğrisel bir kanal içerisinde laminar akış ve ısı transferinin sayısal olarak analizi
Numerical investigation of laminar forced cenvection heat transfer in a curved square duct with longitudinal ribs mounted on the side walls
  1. Tez No: 212673
  2. Yazar: ÖZEN KURTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada, hidrodinamik olarak tam gelişmiş, termal olarak gelişmekte olan akış koşullarında, içerisinde boylamasına kanatçıklar bulunan sabit yüzey sıcaklığına sahip 90 derecelik kare kesitli eğrisel kanalda laminar akış ve ısı transferinin üç boyutlu sayısal analizi gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu süreklilik, momentum ve enerji denklemleri Fluent 6.3 paket programı ile sayısal olarak çözülmüştür. Kanatçık sayısının ve kanatçık yüksekliğinin akış ve ısı transferi üzerine etkileri incelenmiştir. Kanatçıksız kanal ve kanatçık bulunan kanal için Reynolds sayısının 250 ile 2200 değerleri arasında hesaplamalar yapılmıştır. Akışkanın termofiziksel özelliklerinin değişmediği kabul edilmiştir. Kanal içerisindeki kanatçık sayısının ve kanatçık yüksekliğinin artmasının ısı transferine ve momentum transferine etkisi olduğu görülmüştür. Ortalama Nusselt sayısının, ortalama yüzey sürtünme faktörünün, yerel yüzey sürtünme katsayısının ve basınç kayıp katsayısının Reynolds sayısı ile değişimi incelenmiştir. Anahtar Kelime : Laminer akış, eğrisel kare kesitli kanal, zorlanmış konveksiyon, akış ve ısı transferi, fluent
Özet (Çeviri)
Three dimensional laminar forced convective flow and heat transfer in a 90-deg curved square duct having longitudinal ribs on the side walls are investigated under hydrodynamically fully developed and thermally developing flow conditions. Three dimensional continuity, momentum and energy equations are solved numerically using Fluent 6.3 package program. The effects of rib height and number of ribs on flow and heat transfer are investigated. Reynolds number is varied between 250 and 2200 for both smooth duct and ribbed duct. Fluid properties are taken as constant. It is seen that increasing the height and number of longitudinal ribs influences the heat transfer and momentum transfer. Average Nusselt number, average skin friction factor, local skin friction coefficient and minor loses coefficient are presented in terms of Reynolds number. Key Words : Laminar flow, curved square duct, forced convection, flow and heat transfer, fluent