GTD model idari hizmet pikap aracının aerodinamik analizi
Aerodynamic analysis of GTD model administrative service vehicle
  1. Tez No: 212675
  2. Yazar: İBRAHİM TİMUÇİN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, bir pikap aracına etki eden direnç kuvveti ve buna bağlı olarak direnç katsayısının belirlenebilmesi için model taşıtın deneysel ve üç boyutlu sayısal analizi gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma Ankara Rüzgar Tüneli(ART)'nde ¼ ölçekli model araç ile iki aşamada yapılmıştır. Birinci aşamada simetri ekseni boyunca basınç ölçümü, ikinci aşamada ise direnç kuvveti ölçümü beş farklı hızda gerçekleştirilmiştir. Sayısal çalışma ise deneyde kullanılan taşıtla aynı ölçülere sahip taşıtın, ART ile aynı ölçülerdeki bir rüzgar tüneline yerleştirilmesiyle deneyde kullanılan hızlarda gerçekleştirilmiştir. Sayısal çalışmada temel akış denklemleri Fluent paket programı ile çözülmüştür. Türbülans etkisi duvar kenarı fonksiyonları ile k-? (standart, realizable,RNG), Reynolds gerilme modeli(RSM) ve k-? (standart, SST) türbülans modelleri kullanılarak hesaplanmıştır. Deneysel ve sayısal çalışmalarda en yüksek basınç taşıtın ön kısmında en düşük basınç ise ön cam ile tavanın birleştiği kısımda olduğu gözlenmiştir. Deneysel ve sayısal çalışma sonunda analiz edilen model aracın direnç katsayısı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Aerodinamik analiz, türbülans, direnç katsayısı, fluent
Özet (Çeviri)
In this study, experimental study and three dimensional simulation are performed to determine drag force and drag coefficient of the pickup vehicle. Experimental study is carried out with ¼ scale model vehicle in two different steps in Ankara Wind Tunnel. In the first step pressures measured and in the second step drag force measurements had been done for five different velocities. Simulation is performed in test velocities with same vehicle and with a similar wind tunnel to Ankara Wind Tunnel. Governing equations are solved numerically using Fluent CFD solver. Turbulent effect has been calculated using k-?(standard, realizable,RNG) and Reynolds stess model with near wall treatment (standard wall function, non-equilibrium wall fuction, enhanced wall treatment) and k-? (standard, SST) turbulent models. Experiments and simulation results show that maximum pressure occurs in front of vehicle, minimum pressure occurs in the intersection of windscreen and the roof. Drag coefficient of model vehicle has been calculated. Key Words : Aerodynamic analyses, turbulence, drag coefficient,