GTD model askeri jeep şasisinin ve aktarma organlarının sonlu elemanlar metodu ile dinamik analizleri
Finite element analysis of chassis frame, front axle and rear axle of GTD type military jeep
- Tez No: 128636
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAHRALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Sonlu Elemanlar analizi metodu karmaşık geometriye, malzeme özelliklerine ve yüklenme şartlarına sahip yapıların çeşitli tipteki analizlerini gerçekleştirmek için giderek artan oranda kullanılmaktadırlar. Klasik hesaplama metotları ile hesaplanması çok zor olan yada imkansız problemlere çözüm bulunabilmesi, incelenen yapı hakkında klasik yöntemlere göre daha fazla bilgi verilebilmesi ve bilgisayar destekli tasarım sistemleri ile entegre edilebilmesi metodun avantaj larındandır. KKK. 'lığının 1013. Ordu Donatım Ana Tamir Fabrikasında üretilen GTD model Jeep 'in şasisinin, ön ve arka akslarının dinamik analizleri de yukarıdaki avantajları nedeni ile sonlu elemanlar metodu kullanılarak yapılmıştır. Analiz işlemi için öncelikle incelenecek olan şasi, ön ve arka aksın sonlu elemanlar modeli bilgisayarda CATIA V5 programı kullanılarak oluşturulmuştur. Daha sonra yine aynı paket programın kullanılması suretiyle adı geçen elemanlardaki gerilme, deformasyon ve doğal frekans değerleri hesaplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında bilgisayar tarafından hesaplanan değerler Jeep fabrikasında gerçekleştirilen deney sonuçları ve ölçümler ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sonlu elemanlar, Şasi, Dinamik analiz, Bilgisayar destekli tasarım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Finite Element Method (FEM) is a widely used method for structural analysis of complex shaped parts, that having different material properties and loading conditions. One of the most important advantages of the method is the fact that finite element method can calculate what can not be calculated by classical methods. FEM also gives more information about the analyzed structure and it can be integrated with Computer Aided Design (CAD) systems. Analysis of chassis frame, front axle and rear axle of GTD type military jeep, produced in 1013.th main repair factory, is carried out by using finite element method because of it's advantages as mentioned above. Finite element models of chassis frame, front axle and rear axle are created CATIA V5 program at first stage of the analysis. After stresses and deformations on the elements are calculated by same computer software. At last stage calculated results, obtained by FEM software and measured results at the jeep factory are compared. Keywords : Finite elements, Chassis frame, Dynamic analysis, Computer aided design XI