Ayas Ağa Külliyesi'nin koruma-kullanma sorunlarının saptanması ve restorasyon önerisi
Demonstration of the preservation-utilization problems and a proposition for the restoratoration of ?Ayas Ağa? Complex
- Tez No: 212699
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Turizm, Architecture, Art History, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Kültür varlıklarının her biri, tarihsel süreç içerisinde geçirmiş oldukları çeşitli müdahaleler sonucunda günümüzde ayrı özgün değer ve sorunlarla karşımıza çıkmakta dolayısı ile de değerlerinin korunması ve sorunlarının çözülmesi korumada ayrı yaklaşımlar gerektirmektedir. Restorasyonun, yapıların özgünlüğünün bozulmadan geleceğe aktarılabilmesi temel hedefi doğrultusunda, her yapının kendisine ait her türlü özgün veri ile yeniden ve kapsamlı olarak analizi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez, yukarıdaki amaçlara dönük her türlü çalışmaya veri tabanı oluşturmak üzere yapılmış olup; Ayas Ağa Külliyesi'nin kültürel değerinin tanımlanması, tarihsel süreç içinde geçirmiş olduğu yapısal onarım ve müdahalelerin tartışılması, korunmasına dönük yapısal ve işlevsel sorunlarının ortaya konularak, mevcut yasal statü ve uluslar arası korumacılık yaklaşım ve ölçütleri dikkate alınarak çözüm önerileri getirilmesine ilişkin bölümlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each of cultural properties, because of intervention activities that they had during their life span, face with different and various problems; so preservation of cultural properties and solving their problems require new and unique treatments. Therefore they, each, need to be examined individually. In accordance with the basic objective of restoration, which is prolong authenticity of cultural properties and make them known by coming future, each cultural property ought to be analyzed and evaluated with original and accurate data. This thesis whose main objective is propose database, consists of chapters which defines cultural value of ?Ayas Ağa? Complex; discusses interventions and structural repairments that it had during its life span; states structural and functional problems of complex, and proposes solutions which best fit current legislation and principles of international approaches to conservation.